Akcie ve Spojených státech v pondělí oslabily a indexy Dow Jones a S&P 500 zažily největší pokles v letošním roce. Může za to nařízení nového amerického prezidenta Donalda Trumpa o omezení imigrace, které je podle investorů připomínkou toho, že ne všechny prezidentovy kroky jsou přátelské pro trh. Nejvíce klesaly technologické společnosti.

Index Dow Jones oslabil o 122,65 bodu, tedy 0,6 procenta, na 19 971,13 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 oslabil o 13,79 bodu, čili 0,6 procenta, na 2280,90 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se snížil o 47,07 bodu, neboli 0,8 procenta, na 5613,71 bodu.

Americké akcie po listopadovém zvolení Trumpa překonaly několikrát nová maxima. Trh podpořily sliby snížení daní a zjednodušení regulací. Nicméně hrozba rizik z některých Trumpových kroků toto nadšení utlumila.

Ekonom First Standard Financial Peter Cardillo upozornil, že investoři se zatím zaměřili jen na prorůstové Trumpovy návrhy, a ne na návrhy ohrožující růst jako protekcionismus. Investoři podle něj měli klapky na očích a viděli pouze kroky přátelské k trhu; zákaz imigrace je připomínkou toho, že jeho kroky mohou také podkopat ekonomiku.

Nejhůře si v pondělí vedly technologické firmy, které se otevřeně postavily proti zákazu imigrace a proti překážkám najímání zahraničních talentů. Nařízení o omezení migrace také způsobilo ztráty aerolinkám kvůli obavám z poklesu zájmu o cestování, napsala agentura Reuters.

Trump na konci minulého týdne vydal exekutivní příkaz o přísnějším prověřování imigrantů, kterým pozastavil na 120 dnů program pro přijímání uprchlíků. Až do odvolání zakazuje vstup do USA migrantům ze Sýrie a na 90 dnů zakazuje vstup všem lidem ze zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Podle amerického ministerstva zahraničí se opatření týká Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu a Jemenu.

Dolar kvůli nařízení o omezení migrace prudce klesl vůči jenu, který je považován za bezpečnou investici v době nejistot. K euru však dolar posílil, což mu pomohlo udržet si zisky i ke koši šesti předních světových měn. Ztráty eura způsobila zpráva o vývoji německé inflace v lednu.

Euro vůči dolaru oslabilo o 0,1 procenta na 1,0690 dolaru a k jenu o 1,3 procenta na 121,59 jenu. Dolar vůči jenu klesl o 1,2 procenta na 113,73 jenu. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, vzrostl o 0,1 procenta na 100,45 bodu.