Rok 2016 znamenal pro český průmysl zpomalení. Výroba nerostla tak rychle jako v letech 2014 a 2015. Podle statistiků průmysl loni vzrostl o 2,9 procenta, v samotném prosinci pak došlo ke zlepšení o 2,7 procenta. To je méně než bylo běžné v předchozích letech.

Firmy loni v růstu brzdil nedostatek zaměstnanců. Nabíraly nové a všem poměrně výrazně zvyšovaly mzdy. Průměrná mzda vzrostla téměř o čtyři procenta na 29 376 korun.

Oboru dál pomáhá hlavně závislost na automobilovém průmyslu. Výroba aut a jejich dílů rostla s výjimkou období celozávodní dovolené ve Škodě Auto po celý rok rychleji než ostatní odvětví. I v nich se ale auta projevují. Například textilní průmysl nebo výroba plastů jsou stále více závislé právě na automobilkách.

Tržby firem loni vzrostly jen o jediné procento. Kvůli tomu ale zvýšily počet svých zaměstnanců bezmála o tři procenta a téměř o čtyři procenta jim zvýšily mzdy. Celkové náklady na pracovní sílu tak byly o 6,7 procenta vyšší. Podniky moc jiných možností neměly, na trhu je nedostatek vhodných pracovních sil, a firmy se o ně proto začaly mezi sebou přetahovat.

Česko dál zůstává zemí s nadprůměrným podílem průmyslové výroby na ekonomice. V roce 2015 šlo o 37,5 procenta.

"Nejistota s očekávaným uvolněním kurzu bude mít zajisté negativní dopad na ziskovost zakázek. Například v automobilovém průmyslu se získávají nominace na sedm let, zafixuje se cena, měnový kurz, což při negativním vývoji může ohrozit dodavatelské firmy," říká Petr Smutný, partner ze společnosti PwC.

Celý průmysl dál stojí na zahraničních trzích. Tržby z prodeje na domácím trhu loni dokonce klesly. Znát je to i na zahraničním obchodě. V roce 2016 ve srovnání s rokem 2015 stoupl v přeshraničním pojetí vývoz o 2,3 procenta, zatímco dovoz klesl o 0,2 procenta. Tento údaj se výrazně liší od statistiky v takzvaném národním pojetí, kdy se bere v potaz vývoz a dovoz, který má na reálnou českou ekonomiku vliv - tedy například bez hodnoty značek na výrobcích. V tomto případě vývoz vzrostl  o 1,4 procenta a dovoz klesl o 0,2 procenta.

Stavební produkce v Česku se loni meziročně snížila reálně o 7,6 procenta. Kleslo pozemní i inženýrské stavitelství. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad. V prosinci pak stavebnictví meziročně vzrostlo o 1,9 procenta, hlavně díky pozemním stavbám.

Za loňský rok produkce pozemního stavitelství klesla o 3,3 procenta, inženýrské stavitelství pak dokonce o 16 procent. Počet zakázek stavebních podniků s 50 a více zaměstnanci vzrostl o 27 procent, podniky jich v tuzemsku uzavřely 61 508.

Stavební firmy v Česku loni zahájily stavbu 5870 bytů v bytových domech, což je meziročně o 14,3 procenta méně. V Praze počet těchto staveb klesl dokonce o 56,8 procenta. Počet zahájených staveb rodinných domů vzrostl o 15,6 procenta na 15 865. Zhruba čtvrtina se týkala Středočeského kraje.

Celková hodnota těchto zakázek meziročně ale klesla o 1,9 procenta na 183,8 miliardy korun. Zatímco v pozemním stavitelství zakázky vzrostly o 21 procent na 85,6 miliardy, v inženýrském stavitelství se snížily o 15,7 procenta na 98,2 miliardy korun. Průměrná hodnota nově uzavřené stavební zakázky činila tři miliony korun a byla meziročně o 22,8 procenta nižší.

Vývoj stavebnictví a průmyslu
Zdroj: ČSÚ