Komerční banka v loňském roce zvýšila čistý zisk o 7,2 procenta na 14,074 miliardy korun. Celkové výnosy rostly o 2,3 procenta na 31,8 miliardy korun. Firma o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Výsledky byly ovlivněny jednorázovými příjmy například za podíl ve společnosti VISA Europe nebo prodej podílu ve společnosti Cataps. Bez jejich započtení by zisk klesl o 6,7 procenta a výnosy o 0,8 procenta.

Bance meziročně vzrostl objem vkladů o 16,5 procenta na 230,1 miliardy korun. Na konci roku měla 1,6 milionu klientů, zhruba o 7000 více než v roce 2015. Poskytnuté úvěry se zvýšily o 8,6 procenta na 595,4 miliardy korun.

Půjčování občanům bylo dynamičtější především díky úvěrům na bydlení, veliká poptávka byla po hypotékách. Jejich objem se zvýšil o 12,2 procenta na 207,8 miliardy korun.

Čistý zisk náležející akcionářům banky vzrostl o 7,3 procenta na 13,688 miliardy korun. Představenstvo navrhlo výplatu dividendy celkem za 7,602 miliardy korun, což je 40 korun na akcii. To by znamenalo výplatní poměr 55,5 procenta a hrubý dividendový výnos 4,5 procenta. Návrh ještě musí potvrdit valná hromada.

"Čtvrtletní čistý zisk 3,05 miliardy Kč je v souladu s tržním odhadem, a proto vnímám výsledky neutrálně. Akcie banky na zveřejněná čísla během startu obchodování reagovaly zhruba půlprocentním růstem," řekl analytik banky Creditas Roman Koděra. Ve srovnání s očekáváním trhu se podle něj podařilo bance ušetřit na provozních nákladech.

Jejich pokles je však dán nižšími náklady na příspěvky do regulatorních fondů, na srovnatelné bázi by se náklady mírně zvýšily. Negativní vliv nižší čisté úrokové marže mírnil pokračující solidní růst objemu poskytnutých úvěrů, dodal. Akcie Komerční banky na pražské burze po 11:00 rostly nepatrně o 0,1 procenta a přiblížily se 920 korunám.

"V roce 2017 budeme sledovat zjednodušování a agilnost našich činností, aby KB zůstala úspěšná i v bankovnictví, které se proměňuje v důsledku zásadních regulatorních změn a pronikání informačních technologií," uvedl generální ředitel KB Albert Le Dirac'h.

Pro rok 2017 chce vedení navrhnout výplatu dividend ve výši 60 procent z konsolidovaného čistého zisku připadajícího akcionářům bez jednorázových položek.

Dobré výsledky Société Générale v Rusku a Africe

Hlavním akcionářem Komerční banky je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procenta. Té klesl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 40,5 procenta na 390 milionů eur (10,5 miliardy korun). K poklesu přispěly mimořádné náklady spojené mimo jiné s prodejem chorvatské divize.

Výsledky však byly lepší, než se očekávalo, díky nižším rezervám na ztrátové úvěry. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru zisk 359 milionů eur. Příjmy stouply o 1,3 procenta na 6,13 miliardy eur a rovněž překonaly očekávání.

Společnost současně oznámila, že uskuteční primární nabídku akcií své divize leasingu aut ALD. Rozhodnutí je součástí snah rozšířit své podnikání do dalších oblastí a omezit své napojení na sektor drobných bankovních služeb pro běžné spotřebitele kvůli nízkým úrokovým sazbám, které podkopávají příjmy na domácím trhu.

Société Générale se částečně podařilo zmírnit negativní dopad nižšími rezervami na ztrátové úvěry, zlepšením obchodních podmínek a lepšími výsledky v Rusku a v Africe. Banka rovněž oznámila, že zvýší dividendu o deset procent. 

Zisk ve francouzské divizi drobných bankovních služeb nečekaně vzrostl o 25 procent na 402 milionů eur, a zisk v divizi globálního bankovnictví a investorských zdrojů, která zahrnuje obchodování a investiční banku, stoupl o 51 procent na 432 milionů.

V zahraniční divizi drobných bankovních a finančních služeb zisk stoupl o 50 procent díky návratu k zisku v Rusku a lepším výsledkům v Africe. Zisk však stáhly dolů náklady 235 milionů eur spojené s prodejem chorvatské banky Splitska Bank, rezervy na případné právní spory 250 milionů eur a další mimořádné náklady.