Čistý zisk skupiny ČSOB v roce 2016 stoupl o osm procent na 15,1 miliardy korun. Celkový objem aktiv pod správou skupiny vzrostl meziročně o čtyři procenta na 191 miliard korun. Růst podpořily jednorázové výnosy z prodeje podílu ve společnosti Visa Europe.

"Nízké úrokové sazby každý měsíc výrazně ujídají z našeho úrokového výnosu, proto je dobrou zprávou, že se nám podařilo zvýšit zisk i bez započtení prodeje podílu ve VISA Europe," uvedl finanční ředitel ČSOB Jiří Vévoda.

Zisk ČSOB (v mld. Kč)
Zdroj: ČSOB

Objem úvěrů ČSOB vzrostl o šest procent na 618 miliard korun při zachování kvality úvěrů. Podíl úvěrů v selhání byl pod třemi procenty. Objem vkladů se zvýšil o sedm procent na 752 miliard korun. Provozní výnosy vzrostly o pět procent na 34 miliard korun. Provozní náklady zůstaly meziročně stabilní na 15,7 miliardy korun.

"I přes nízké úrokové sazby na trhu a silnou konkurenci tradičních i nových hráčů na českém trhu se nám podařilo překonat plán, který jsme si na rok 2016 stanovili," řekl šéf ČSOB John Hollows.

Silný růst obchodních objemů, vynikající kvalita úvěrů a stabilní náklady byly vykompenzovány klesající marží a nižšími výnosy z poplatků a provizí, uvedla banka. Za růstem úvěrového portfolia stál pokračující růst hypoték a zrychlující spotřebitelské financování.

ČSOB vzrostly personální náklady meziročně o sedm procent na 7,51 miliardy korun, protože ke konci roku 2015 koupila od mateřské skupiny KBC vlastní IT oddělení se zhruba 750 zaměstnanci.

Konkurenční Komerční banka v loňském roce zvýšila čistý zisk o 7,2 procenta na 14,074 miliardy korun, Česká spořitelna výsledky zatím nezveřejnila.

Do Skupiny ČSOB patří ČSOB, Hypoteční banka, Českomoravská stavební spořitelna, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing a ČSOB Factoring.

Nad očekávání úspěšná KBC

Belgické finanční skupině KBC, která je vlastníkem ČSOB, klesl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 20 procent na 685 milionů eur (18,5 miliardy korun).

Pokles způsobily mimořádné zisky, které firma zaúčtovala ve srovnatelném období roku 2015, a výsledky překonaly očekávání analytiků díky vyšším příjmům z poplatků a silnému prodeji pojišťovacích produktů. Informovala o tom ve čtvrtek firma.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali zisk 520 milionů eur. Celkové příjmy stouply o 23,3 procenta na 1,9 miliardy eur.

Hlavní podíl na podnikání skupiny mají Belgie a Česká republika. Zisk v Belgii ve čtvrtletí činil 439 milionů eur.

KBC utrpěla ztráty v době krize na irském trhu s bydlením. V zemi má stále nesplacené úvěry za 13 miliard eur. Firma ve čtvrtek oznámila, že se rozhodla ponechat si své operace v Irsku a jejím cílem je získat na irském trhu drobných bankovních služeb podíl deset procent.

Za celý rok čistý zisk klesl na 2,43 miliardy eur z 2,64 miliardy eur v roce 2015. Bez mimořádných položek by však zisk vzrostl.