Nestává se příliš často, aby se Češi dostali na jednu ze stránek slavného amerického deníku New York Times. Tento týden se to povedlo, když se američtí novináři dopídili, že se v Cholupicích u Prahy prodávají dvě architektonicky významné nemovitosti. Konkrétně se jedná o dvě funkcionalistické vily na rozlehlém pozemku o rozloze více než tři tisíce metrů čtverečních, které byly v roce 2009 nominovány na Grand Prix architektů.

Oba domy jsou vybaveny nejmodernější technologií. V podstatě celý dům lze ovládat na dálku pomocí chytrého telefonu, a to z jakéhokoliv místa světa. Mobilem je možné odemykat dveře, vypínat a zapínat spotřebiče, ovládat osvětlení, sledovat záznamy z bezpečnostních kamer či například nastavit zavlažování trávníku na zahradě. Na stěnách v pokojích navíc visí dotykové obrazovky, jejichž pomocí je možné chod domácnosti také ovládat. 

Domy však do jisté míry fungují i samostatně. Automaticky regulují teplotu, při prudkém svitu vily dokážou stáhnout žaluzie, součástí celého areálu je například i samostatná meteorologická stanice či domácí kino.

Současný majitel Jan Průcha prodává obě vily dohromady za necelých 50 milionů korun. Větší z domů nabízí plochu více než 500 metrů čtverečních. Jeho součástí jsou tři koupelny, uvnitř se nachází například také wellnes zóna. Menší z vil má přibližně 230 metrů čtverečních.

Za podobou nemovitostí stojí československý ateliér CS architects. Na pozemku stál původně dům z roku 1871. Ten byl zbourán a na jeho místě vyrostly mezi lety 2006 a 2008 současné budovy. Cihly z původní budovy byly využity na příčky a zahradní domek, uvnitř něhož je 110 metrů čtverečních plochy. To není o moc méně, než jaká je průměrná plocha rodinných domů v Česku.

Samotné domy, a to včetně zahradního, nejsou jediným architektonickým skvostem. Za ten se dá považovat i zahrada. Na pozemku se nachází japonské jezírko s biologickou čističkou a zhruba sedmdesátkou koi kaprů. Na jezírko plynule navazuje přelivový bazén o délce osmi a šířce čtyř metrů. Kromě dvou garáží ve vilách areál disponuje dalšími deseti parkovacími místy na dlážděném stání. Součástí areálu je v neposlední řadě vinný sklep.

Cholupice, ve kterých se vily nacházejí, leží na jihu Modřan, přibližně 25 minut jízdy od centra metropole.

Vily, o nichž psaly New York Times, leží nedaleko Prahy: