Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, za loňský rok skončil podle předběžných údajů v rekordním přebytku 73,6 miliardy korun. Přebytkový byl potřetí za sebou. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnila Česká národní banka. Zpřesněná čísla centrální banka oznámí v březnu.

Poslední tři roky, kdy byl běžný účet v plusu, bylo první takové období od vzniku České republiky. V předchozím období byla platební bilance schodková. Předloni byl přebytek 41,4 miliardy korun, v roce 2014 to bylo 7,48 miliardy korun.

Za loňským rekordním přebytkem platební bilance stála podle analytiků především bilance zahraničního obchodu. Pro letošní rok očekávají další přebytek běžného účtu, ale nižší než loni. "V letošním roce však předpokládáme, že přebytek běžného účtu dosáhne ani ne poloviční úrovně. Za horšením bude stát nižší přebytek bilance služeb, vyšší výplaty dividend do zahraničí, ale i nižší příliv peněz z fondů EU," uvedla Jana Steckerová z investičního bankovnictví Komerční banky.

Příznivý vývoj vnější bilance ČR nahrává budoucímu posilování koruny po opuštění intervenčního režimu, kterým ČNB udržuje českou měnu slabší než 27 Kč/EUR, shodli se ekonomové.

Bilance zboží a služeb skončila loni v přebytku 354,2 miliardy korun, o rok dřív byl přebytek zhruba 286 miliard. U přímých investic centrální banka zjistila záporné saldo 126,4 miliardy korun, loni byly v plusu 26,6 miliardy korun.

Z loňských měsíců byla platební bilance ve schodku v dubnu, červnu, červenci a srpnu a potom v prosinci, kdy běžný účet skončil v minusu 22,1 miliardy korun. Větší schodek loni ČNB zaznamenala jen v červenci. V ostatních měsících byl přebytek, největší 42,8 miliardy korun v únoru.

Prosincový schodek platební bilance představoval proti předchozímu roku zhoršení přibližně o 26 miliard korun, poukázala analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká. Zklamala podle ní bilance zboží a služeb, jejíž přebytek oproti předchozím měsícům klesl na 9,2 miliardy korun. "Dividendy činily 27,8 miliardy korun, což je přibližně dvakrát víc než v předchozím měsíci," doplnila.