Soutěž Mohamed Bin Zayed International Robotic Challenge (MBZIRC) pořádá Khalifa University v Abú Dhabi každé dva roky a jejím cílem je posunout vývoj robotiky tak, aby se autonomní stroje ještě lépe uplatnily v komerční sféře, při záchranných operacích i při plnění vědeckých a ekologických úkolů. V současnosti to znamená především zlepšovat systémy počítačového vidění, orientace ve složitém terénu a schopnosti spolupráce s jinými roboty i s lidmi. MBZIRC je štědře sponzorovaná a ceny pro vítěze představují sumu pěti milionů dolarů.
Letošní ročník začne 16. března a potrvá dva dny. Do soutěže se přihlásilo 143 týmů ze 47 zemí, z nichž organizátoři vybrali 26. Český tým tvoří skupina MRS (Multi-robot Systems) z Elektrotechnické fakulty ČVUT, vedená Martinem Saskou a spolupracující s odborníky z několika zahraničních univerzit. Pro účast na MBZIRC mezinárodní tým dostal sponzorský dar 200 000 dolarů, z něhož na ČVUT připadlo 113 000 dolarů.
V letošním ročníku soutěže jsou čtyři kategorie, drony z ČVUT budou závodit ve dvou z nich: v první musí stroj samostatně vyhledávat objekty na přívěsu taženém za jedoucím autem, ve druhé budou formace spolupracujících dronů hledat pohybující se předměty různých barev a tvarů a přenášet je na stanovená místa. Další kategorie se týká pozemních robotů a v poslední (Grand Challenge) spolupracují létající roboti s pozemními při plnění zadání z předešlých tří kategorií. Praktické využití směřuje především k nasazení dronů v zásilkových službách, při záchranných pracích a zásobování.
Konkurence je těžká: mezi soutěžícími jsou skupiny z Carnegie Mellon University, University of Zurich, University of Bonn, Imperial College London a další. Český tým odlétá z Prahy už 26. února, protože bude své stroje dva týdny testovat v pouštní základně nedaleko Abú Dhabi. "Bude pro nás velmi zajímavé testovat drony v jiných klimatických a světelných podmínkách," říká Martin Saska.
Skupina MRS na katedře kybernetiky Elektrotechnické fakulty ČVUT se zabývá celou řadou disciplín souvisejících s konstrukcí, vyhodnocováním a zaváděním pozemních i létajících robotických systémů. Zaměřuje se především na malé drony, vzájemnou spolupráci robotů, systémy řízení a plánování pohybu autonomních strojů, na modulární roboty a bezpečnostní systémy. Jimi zkonstruovaná zařízení se mimo jiné podílela i na skenování stavu historických památek v nedostupných místech historických objektů. Pokusně byly jejich drony nasazeny v kostele ve Šternberku, vyhodnocení experimentu poslouží jako podklad k žádosti o grant na další vývoj této metody.
Tým z ČVUT představuje své drony a popisuje, jak bude soutěž vypadat
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist