Hodnota akcií výrobce elektromobilů Tesla sice za poslední tři měsíce vzrostla zhruba o 50 procent, v posledním čtvrtletí minulého roku však firma prodělala 121 milionů dolarů. Tržby dosáhly 2,3 miliardy dolarů a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku se zvýšily o 88 procent.

Za celý rok 2016 pak firma prodělala celkem 675 milionů při tržbách ve výši 7 miliard dolarů (což byl oproti roku 2015 nárůst o 73 procent).

Výsledky hospodaření za poslední kvartál již zahrnovaly čísla společnosti Solar City, která se zabývá výrobou solárních panelů a instalací energetických střešních krytin. Akvizici v hodnotě 2,1 miliardy dolarů Tesla dokončila v listopadu.

Ve vydané zprávě Tesla oznámila, že od července plánuje zahájit výrobu nového očekávaného elektromobilu Model 3. Výroba má nabíhat postupně s tím, že v posledním čtvrtletí roku má dosáhnout pěti tisíc vyrobených aut týdně. V příštím roce pak má produkce vzrůst na 10 tisíc kusů týdně.

Zda se to firmě skutečně podaří, je otázkou. Pro loňský rok firma Tesla plánovala vyrobit 80 až 90 tisíc automobilů, skutečnost však byla 76 233 kusů. Přitom v roce 2018 chce již zakladatel automobilky Elon Musk vyrobit 500 tisíc vozidel.

Výsledky hospodaření byly oznámeny po závěru středečního obchodování. To akcie firmy Tesla zakončily na hodnotě 273,5 dolaru za kus, na oznámené výsledky kurz v rámci mimoburzovních obchodů reagoval růstem o zhruba dvě procenta. Tržní hodnota firmy aktuálně činí přibližně 45 miliard dolarů.

Pro srovnání, například tržní hodnota mnohem větší automobilky Ford dělá něco málo přes 50 miliard dolarů, General Motors pak 57 miliard.

Například analytik společnosti UBS Securities Colin Langan se domnívá, že vzestup hodnoty akcií z posledních měsíců nestojí na pevných základech a očekává, že v průběhu příštích dvanácti měsíců cena akcií spadne na 160 dolarů za kus.

Vývoj akcií Tesly (v USD)
Zdroj: Thomson Reuters
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru