Mobilních dat, která tuzemští operátoři v rámci svých tarifů nabízejí, je málo a navíc patří k nejdražším v Evropě. Uživatelé se je tak většinou bojí vyčerpat a pokud to jde, dávají přednost připojení přes wi-fi. Trend potvrdil i celosvětový průzkum společnosti OpenSignal. Podle něj jsou Češi na wi-fi připojeni více než 56 procent času, což je řadí na jedenácté místo v žebříčku 87 zemí.

Infografika

Česko se v rychlosti mobilních dat umístilo na 22. místě. Podívejte se v naší grafice, jaké země tuzemsko předběhly.

Telekomunikace - Ilustrační foto.

Nejvíce času na wi-fi tráví Nizozemci, téměř 69 procent. Naopak v Polsku, kde jsou mobilní data v průměru patnáctkrát levnější než u nás, jsou uživatelé na wi-fi připojeni pouze ve 43 procentech času.

"Operátoři limitem dat vytvářejí u lidí mentální blok. Ti se bojí data překročit," řekl nedávno pro HN šéf Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák.

OpenSignal přinesl rovněž údaje o rychlosti mobilních dat, která ve vybraných zemích nasbíral od uživatelů své aplikace. Podle tohoto ukazatele patří Česko s rychlostí 17,9 Mb za sekundu k světovému průměru. Nejrychlejší internet mají podle průzkumu v Jižní Koreji a Norsku.

Zlevnění dat nyní slibují jak politici, tak i ČTÚ, který na české operátory dohlíží. Na tuzemském trhu působí tři hlavní hráči - O2, T-Mobile a Vodafone. Ti zároveň pronajímají síť i menším operátorům. Za pronájem si však účtují vysoké poplatky, které konkurentům znemožňují poskytnout data zákazníkům levněji. I když se "velká trojka" zavázala tyto poplatky snížit, zatím se podle toho nechová.

Na začátku února premiér Bohuslav Sobotka představil svůj plán levnějšího mobilního internetu, ve kterém počítá mimo jiné i se zvýšením pokut. ČTÚ by tak nyní získal možnost udělit operátorům pokutu ve výši až sto milionů korun za opakovaný přečin. Nyní je maximální výše postihu stanovena na 40 milionů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist