Telekomunikační firmě T-Mobile loni vzrostl provozní zisk o 0,6 procenta na 11,03 miliardy korun. Celkové tržby ale klesly o 2,2 procenta na 26,47 miliardy korun. Příjmy z mobilních služeb stouply o 0,6 procenta na 18,34 miliardy. Firma to oznámila v tiskové zprávě.

Počet mobilních zákazníků se zvýšil o 0,5 procenta na 6,05 milionu, z toho počet tarifních zákazníků stoupl o 2,5 procenta na 3,69 milionu. Průměrná měsíční útrata na zákazníka (ARPU) v mobilních službách vzrostla o jednu korunu na 254 Kč. Rostoucí spotřeba datových služeb se projevila v růstu podílu nehlasových služeb na tržbách z mobilních služeb o tři procentní body na 48 procent.

"V centru naší pozornosti byly v roce 2016 především dvě oblasti - rozvoj mobilního internetu a upevňování pozice silného a stabilního partnera na poli ICT," uvedl generální ředitel Milan Vašina.

Společnost loni investovala do technologií a služeb téměř pět miliard korun. Síť LTE ke konci roku 2016 pokrývala 96 procent populace, což je o 14 procentních bodů více než v roce 2015. T-Mobile rovněž rozšiřoval s partnerskou společností SimpleCell síť pro internet věcí Sigfox, která na konci roku pokrývala téměř 90 procent obyvatel.

T-Mobile Czech Republic zaměstnával v prosinci 3400 lidí.

Deutsche Telekom se propadl do ztráty

Německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom, mateřská skupina T-Mobilu, se ve čtvrtém čtvrtletí propadla do ztráty 2,12 miliardy eur (57,3 miliardy korun) ve srovnání se ziskem 946 milionů eur ve stejném období předchozího roku. Důvodem byl odpis hodnoty dvanáctiprocentního podílu v britské společnosti BT kvůli poklesu akcií firmy a propadu kurzu libry po rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek německý podnik zveřejnil.

Akcie společnosti BT, která je největším poskytovatelem telekomunikačních služeb v Británii, loni klesly asi o pětinu. Deutsche Telekom tak zaúčtoval odpis 2,2 miliardy eur. Hodnota podílu BT v účetnictví německého podniku je nyní 5,1 miliardy eur.

Očištěný zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) ale o dvě procenta vzrostl a činil 5,26 miliardy eur. K růstu přispěla hlavně americká součást T-Mobile US a také domácí trh. V Německu očištěný EBITDA stoupl o tři procenta na 2,14 miliardy eur a byl vyšší, než čekali analytici. Představuje také první růst zisku v Německu za sedm let, zejména díky stabilizaci cen mobilních služeb a širokopásmovému připojení.

Tržby německého podniku se ve čtvrtletí zvýšily o 9,4 procenta na 19,54 miliardy eur (528 miliard korun).

Firma navrhla zvýšit dividendu o devět procent na 0,6 eura na akcii. V letošním roce očekává další růst příjmů i očištěného zisku EBITDA, uvedla agentura Reuters.

Deutsche Telekom je podle objemu tržeb největší telekomunikační skupinou v Evropě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist