Česká IT firma STRV z pražského Karlína, která vyvíjí mobilní a webové aplikace, zakládá vlastní investiční fond. Ten by měl investovat do start-upů z USA a výhledově spravovat až 40 milionů dolarů, tedy přes miliardu korun. S informací přišel časopis Forbes, podle něhož nová investiční firma pojmenovaná Startupfund.com plánuje pro první fázi investování získat 12 milionů dolarů (307 milionů korun). Dva miliony už do fondu nalilo samotné STRV.

Evropané v USA zatím moc neinvestují. To je naše příležitost, míní STRV

"Vstup na americký investiční trh je pro nás logický. Už proto, že na něm STRV řadu let působí, máme tam také dobré kontakty," říká spoluzakladatel fondu Jakub Plas. Podle něj se STRV nebojí silného konkurenčního prostředí, které v USA na poli podpory start-upů panuje.

"Konkurene by byla obrovská pouze v případě, že bychom chtěli získávat peníze pro fond v USA. My ovšem chceme získávat kapitál v Evropě a tyto prostředky investovat v USA. Evropský kapitál do amerických start-upů nyní takřka vůbec neproudí. V STRV přitom víme, že poptávka po takových investicích je," míní Plas, jehož StartupFund zatím oslovil investory z Česka. Jejich jména tají, mělo by ale jít o individuální investory. "Institucionální investoři pro nás nejsou nyní prioritou," dodává Plas.   

Fond pražské firmy se má od ostatních rozvojových programů, které cílí na mladé technologické společnosti, lišit tím, že bude start-upy ve svém portfoliu detailně vyhodnocovat. Třeba na základě analýzy dat, což je ostatně doména vývojářů STRV. Ti stojí za jídelním objednávkovým portálem Ordr.cz nebo světově úspěšnou seznamkou pro homosexuály Surge.

"Již nyní se do naší platformy hlásí na 500 start-upů. Výhledově přitom chceme sledovat až 10 tisíc mladých technologických firem z USA, investičně podpoříme asi jedno procento z nich," řekl HN mluvčí STRV Jan Husták, jehož firma své aplikace dodává hlavně na americký trh.

Podle Hustáka StartupFund hodlá první investici realizovat na začátku příštího roku. Fond by měl do start-upů vkládat drobnější investice ve výši kolem 100 tisíc dolarů (2,6 milionu korun). "Během čtyř let chceme provést asi 100 investic do firem v raných fázích vývoje," uvádí dále Husták.

Start-upy si detailně proklepneme

Česká firma si hodně slibuje od zmiňovaného analytického přístupu k investování. Na své webové platformě bude fond od startupových zájemců o svůj program sbírat jejich obchodní a rozvojové informace. Tím podle zástupců nového fondu odpadnou zdlouhavé schůzky se startupisty. Ty prý ostatní fondy neúměrně časově zatěžují. Navíc neposkytují strojově ověřitelné informace, které investorům zpřesňují orientaci ve start-upu, jejž se rozhodnou podpořit.

Za STRV stále stojí jeho zakladatelé Lubo Smid, Martin Šťáva, David Semerád a Pavel Zeifart. Podle posledních známých finančních údajů česká firma v roce 2015 utržila 72 milionů korun a vydělala 17,5 milionu.