Český trh s audioknihami a mluveným slovem loni znovu vzrostl. Prodej stoupl o 37 procent na 111,88 milionu korun. Posluchači mohli vybírat ze 172 nových titulů, což je o polovinu více než v roce 2015. Poslechoví čtenáři dávají přednost nákupu audioknih na CD, který představuje 72 procent trhu. Po digitální podobě sáhnou ve 28 procentech případů, význam stahování ale roste. Vyplývá to ze zprávy o vývoji trhu, kterou ve středu zveřejnila Asociace vydavatelů audioknih.

Loňské statistiky ovlivnilo přičtení výsledků dalšího vydavatelství, a to Albatros Media. Bez jeho vlivu by loňský prodej stoupl o 22 procent. Třemi nejsilnějšími vydavateli audioknih a mluveného slova byly loni Supraphon s podílem 29,21 procenta, dále Radioservis se čtvrtinovým podílem a Tympanum s pětinovým. Albatros je zastoupen 11 procenty.

Nejprodávanější audioknihou loňského roku byly Čtyři dohody v podání Jaroslava Duška. Na druhém místě žebříčku skončil soubor všech 15 her Divadla Járy Cimrmana a na třetím deník P. S. Ani Geislerové.

Rozmach audioknih způsobila v posledních letech možnost digitálního prodeje. Podle Svazu knihkupců a nakladatelů ještě v roce 2011 byl v Česku digitální prodej blízko nule, v roce 2012 se přiblížil 10 procentům. Předloni tvořil čtvrtinu celkového objemu. Celkově se přitom v Česku v roce 2015 prodalo knih za 7,5 miliardy korun.

Asociace vydavatelů audioknih byla založena v dubnu 2014. Sdružuje největší česká vydavatelství produkující audioknihy. Ve zprávě o trhu pracuje s daty deseti vydavatelů, kteří tvoří majoritní část trhu. Asociace je také vyhlašovatelem výročního ocenění Audiokniha roku. Vítěze čtvrtého ročníku vyhlásí během knižního veletrhu Svět knihy Praha, který se koná v květnu. Loňským vítězem se stala staropražská detektivka Petra Stančíka Mlýn na mumie v podání Zdeňka Maryšky a Ivana Řezáče.

Nejprodávanější v ČR v roce 2016 (bez ohledu na způsob distribuce a datum vydání)

Pořadí Autor Název díla Vydavatel Interpret
1. Don Miguel Ruiz Čtyři dohody Tympanum Jaroslav Dušek
2. Smoljak, Svěrák Všech 15 her a texty, na které se nedostalo Supraphon Divadlo Járy Cimrmana
3. Aňa Geislerová P. S. Supraphon Aňa Geislerová
4. Agatha Christie Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota Kristián Entertainment Ladislav Frej
5. Bernard Minier Mráz Albatros Media Jiří Žák
6. Vlastimil Vondruška Husitská epopej I Tympanum Jan Hyhlík
7. Jeff Kinney Deník malého poseroutky 3 Albatros Media Václav Kopta
8. Jan Werich Forbíny vzpomínek I a II Supraphon Jan Werich
9. James Herriot Zvěrolékař a psí historky Radioservis Jiří Lábus
10 Astrid Lindgrenová Děti z Bullerbynu Albatros Media Libuše Šafránková

Zdroj: Asociace vydavatelů