"Moje očekávání je, že koruna po skončení kurzového závazku mírně posílí, z čehož toho plyne, že je výhodnější eura přeměnit na koruny už teď. Nejbližší měsíce ale budou plné kurzové nejistoty a možných výkyvů, třeba i nad 27 korun za euro, takže určitou ztrátu z této operace nelze vyloučit. Další možností je si eura nechat a utratit je na nejbližších dovolených," radil v on-line rozhovoru čtenářům HN Michal Skořepa, analytik České spořitelny.

Dále upozornil, že v následujícím období porostou úroky za hypotéky, ale ne přímo vlivem ukončení intervencí České národní banky.

Jakým tempem ceny porostou v budoucnu? Dá se čekat, že například banky zareagují zvýšením úrokových sazeb? A povede inflace opravdu k brzkému konci intervencí? Na dotazy odpovídal analytik České spořitelny Michal Skořepa.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
alexandra steinerova
Mnoho lidí v očekávání intervenčního konce a posílení koruny se zásobilo korunou na úkor eura. Očekáváte přes to na konci intervence posílení koruny? Při nákupech eura došlo k dotisku české měny?
První týdny budou především ve znamení učení - všichni účastníci trhu budou zjišťovat, jakou trpělivost mají všichni ostatní, na které úrovni kurzu budou ochotni nakoupené koruny prodat atd. Přesná souborná data o tom, kdo do sázky na korunu šel a s jakým očekáváním, totiž nikdo nemá. Výsledkem proto bude nejspíš kolísání kurzu nahoru a dolů. Celkový trend by ale měl být spíš směrem k posílení. Do konce roku 2017 se dá čekat dosažení hodnot pod cca 26,50 korun za euro. V první chvíli poté, co ČNB nakoupila eura, bylo výsledkem vždy zvýšení vkladů, které soukromé banky drží u ČNB. Žádné nové bankovky se tedy v tu chvíli netiskly. Každá soukromá banka má ovšem možnost kdykoli přeměnit část svého vkladu u ČNB na skutečné bankovky (a opačně) - záleží na tom, jestli to po ní chtějí její klienti.
Michal Skořepa
Robin Lesák
Je známo, kolik "korun českých" dohromady existuje? Velmi by mne zajímalo, o kolik ten více než bilion korun vytvořený ČNB rozmělnil jejich hodnotu - z toho by se také dala částečně odhadnout inflace i budoucí vývoj kurzu.
Koruny, kterými lze platit, existují ve dvou podobách - fyzicky (bankovky a mince) a elektronicky (vklady v bankách). Obou typů korun je v tuto chvíli celkem přes 4 tisíce miliard (včetně peněz v rukou vlády). Nákupy deviz ze strany ČNB jistě pomohly nárůstu této sumy. Ale je třeba si uvědomit, že část těchto nákupů je tažena i přísunem peněz z fondů EU a zajišťovacími operacemi firem.
Michal Skořepa
Nováková
Jak se projeví konec intervencí na dolaru? Děkuji.
Dá se předpokládat změna kurzu ve stejném směru a ve stejném rozsahu jako vůči euru, tedy do konce letošního roku zhruba o cca 2-3 %. Ohledně změny kurzu k euru i k dolaru v nejbližších měsících ale samozřejmě panuje mimořádná nejistota.
Michal Skořepa
Janis Aliapulios
Dobrý den, jak budou na prostředí inflace okolo 2,5 % reagovat banky a penzijní společnosti. Banky poskytují hypotéky s úrokem kolem 2 %, penzijní fondy (transformované) mají výnos pod 1 %, obojí pod inflací. Budou to nějak řešit?
Penzijní fondy jsou hodně odkázané na výnosy svých investic. Dominantně jde o státní dluhopisy. A tam lze očekávat určitý nárůst výnosů. Jde ale o dlouhodobé produkty, kde je třeba srovnávat výnos a inflaci přes řadu let do budoucna. U hypoték lze taky očekávat nárůst úrokových sazeb, a to už jen kvůli zpřísňování příslušné regulace. Jedná se ale o velice konkurenční prostředí, takže nepůjde o žádné skokové růsty.
Michal Skořepa
Martin
Pokud mam nejake uspory v EUR a planuju je menit na CZK, kdy nejpozdeji tento krok ucinit?Mam to nechavat na na duben ci kveten?
Jediný výrok ČNB, na který je v časovém smyslu podle mého názoru úplné spolehnutí, je tvrzení, že k ukončení "kurzového závazku" (nepustit kurz pod 27 korun za euro) nedojde do konce března. I když posílení koruny po konci závazku asi nebude dramatické, v čekání s nákupem korun na dobu po 30.3. nevidím žádnou výraznou přidanou hodnotu.
Michal Skořepa
Petr V.
Dobrý den, jak byste aktuálně doporučil chránit své peníze před rostoucí inflací? Jak bude ČS na tuto situaci reagovat? Má pro své klienty řešení? Jaký průběh letos očekáváte u hypotečních úvěrů? Předem děkuji za odpovědi.
Dobrý den, ochrana před inflací je samozřejmě důležitá věc, ale závisí vždycky hodně na Vašem časovém horizontu a na Vaší ochotě přijímat riziko. Například pokud můžete své peníze postrádat několik let, myslím si že rozumnou volbou by mohl být akciový nebo smíšený podílový fond. Vím, že to bude znít jako fráze, ale toto je skutečně potřeba probrat detailněji s některým finančním poradcem podle Vaší konkrétní situace. Hypoteční úvěry letos pravděpodobně podraží, ale nebude to žádné drama. Zdražovat budou i v dalších letech tak, jak se bude normalizovat celková úroveň úrokových sazeb v ekonomice.
Michal Skořepa
Poláková
Znehodnocování měny postihuje nejvíce úspory starších lidí a důchodců, je dávno zřejmé, že výpočet inflace se naprosto míjí se skutečnou inflací postihující právě tuto skupinu. Lidé, kteří nežijí na dluh jsou postiženi nejvíce. Není to nemorální ?
To se asi úplně neshodneme. Znehodnocování měny postihuje hlavně ty z nás, kteří mají mimořádně silné výdaje v cizích měnách - například ty, kteří často cestují do zahraničí nebo rádi kupují dovozové zboží. Ani jedno se asi starších lidí nijak zvlášť netýká. Co se týče měření inflace, je tam jistě řada otevřených otázek. Nicméně je třeba se obrátit na Český statistický úřad. A máte pravdu, že v tuto chvíli jsou ve výhodě spíše dlužníci. V tom je ale celý vtip měnové politiky: podporovat zadlužení v době nízké inflace a růstu a podporovat spoření v opačném případě. Naštěstí makroekonomický vývoj je v delším období spravedlivý - jakmile začne ČNB zvyšovat úrokové sazby, kyvadlo se začne přesouvat ve prospěch střadatelů.
Michal Skořepa
Verner Tomas
Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, jak odhadujete vliv konce intervencí na výši hypotečních sazeb? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, samotný konec intervencí by mohl mít snad jen nepřímý a každopádně slabý vliv přes následný nárůst výnosů státních dluhopisů. Jinak spolu tyto dvě sféry příliš nesouvisí. Větší vliv bude mít zpřísňování regulace (limity na LTV, větší prostor pro předčasné splacení úvěrů) a daleko později samozřejmě zvyšování úrokových sazeb ČNB.
Michal Skořepa
keram
Dobrý den, mám část účtů v euru, je vhodné je změnit na koruny a nepřijít o část hotovosti koncem intervencí, nebo ponechat na eurovém účtu? Co je výhodnější. Děkuji.
Dobrý den, moje očekávání je, že koruna po skončení kurzového závazku mírně posílí, z čehož toho plyne, že je výhodnější eura přeměnit na koruny už teď. Nejbližší měsíce ale budou plné kurzové nejistoty a možných výkyvů, třeba i nad 27 korun za euro, takže určitou ztrátu z této operace nelze vyloučit. Další možností (samozřejmě pokud to dává ve Vašem případě smysl) je si eura nechat a utratit je na nejbližších dovolených. Posílení koruny v následujících letech totiž nejspíš nepřekročí cca 3 % ročně, takže pokud teď koupíte koruny a třeba za rok je zase budete měnit na eura, tak o takto vydělaný kurzový "zisk" snadno přijdete prostě skrze směnárenské poplatky.
Michal Skořepa
Jiří
Neměla by ČNB nechat korunu posílit, aby snížila inflaci. Inflace je přece nad cílem centrální banky, takže by teď měla dělat opatření pro její snížení.
Ano, Vaše úvaha je v podstatě zcela v souladu s plánem, který má pro nejbližší měsíce a roky i samotná ČNB: konec kurzového závazku přinese určité mírné posílení, které poněkud oslabí proinflační tlaky: sníží dovozní ceny a sníží poptávku po českých vývozech, čímž zmenší prostor pro zvyšování zboží na domácím trhu. Pokud ČNB upozorňuje, že může proti posilování koruny zasáhnout i po skončení formálního závazku týkajícího se hladiny 27 koruny za euro, má tím na mysli pouze zásah proti příliš dramatickému, překotnému posilování. Na finanční trhy, jako je i ten s korunou, se totiž bohužel občas vkrade tzv. bublina, která může cenu daného aktiva (v našem případě cenu koruny v eurech) posunout zřetelně mimo příslušné makroekonomické parametry. A v takovém případě může pomoci, když na chvíli zasáhne v opačném směru (tedy "propíchne" bublinu) nějaký dostatečně silný hráč - jako je právě centrální banka.
Michal Skořepa

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist