Porovnali jsme zahraniční cesty českého a slovenského prezidenta.  Rozdíly v "cílových" destinacích jsou u obou prezidentů patrné především ve směru na východ od bývalého Československa. Více než pětina cest Miloše Zemana mířila do Asie (kam se ale počítá například i Izrael), Andrej Kiska nenavštívil Asii podle dat své kanceláře ani jednou - pokud tedy počítáme "hraniční" Gruzii a Istanbul jako místa v Evropě.

V počtu cest přes Atlantik jsou si oba prezidenti rovni, nicméně Andrej Kiska v USA i Latinské Americe strávil více času a navštívil více států. Možná se ale poměr strávených dní za Atlantikem brzy přehoupne k Miloši Zemanovi, vzhledem k jeho očekávaným dobrým vztahům s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Doma v Evropě byl častěji Andrej Kiska, stejně tak v poměru více než Miloš Zeman navštěvuje členské státy Evropské unie a Severoatlantické aliance. Oba prezidenti v Evropě nejčastěji navštěvují Polsko, to především kvůli summitům visegrádské čtyřky nebo NATO.

V následující mapce a grafech si vše můžete prohlédnout sami, data je možné filtrovat:

Zdroj: Kancelář prezidenta republiky, Kancelária prezidenta SR

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru