Průmyslová výroba v lednu zrychlila meziroční růst na 9,6 procenta z prosincových 2,7 procenta. K růstu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel a elektřiny. Klesla naopak produkce těžařů. Tržby z průmyslové činnosti v lednu meziročně vzrostly o 12 procent, hodnota nových zakázek byla vyšší o sedm procent.
Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla průmyslová produkce meziročně o 4,3 procenta. Letošní leden měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o dva pracovní dny více. Meziměsíčně po vyloučení sezonních vlivů byla průmyslová výroba vyšší o 3,5 procenta.
"Největším tahounem průmyslu byla v lednu výroba motorových vozidel s příspěvkem k celkovému meziročnímu růstu 3,8 procentního bodu. Pozitivně přispěla také výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla, která přispěla 2,1 procentního bodu," uvedla analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká.
Výroba aut vzrostla meziročně o 18,7 procenta. Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu stouply o 13,8 procenta a produkce kovových konstrukcí a kovodělných výrobků o 8,2 procenta. Klesla naopak produkce v odvětvích těžba a dobývání, a to o 14,9 procenta. Nižší byla meziročně i výroba ostatních dopravních prostředků a také tisk a rozmnožování nahraných nosičů.
"Průmysl si svým skoro dvojciferným přírůstkem v lednu napravil reputaci, pošramocenou slabým prosincovým výkonem. Potvrzuje se tak naše hypotéza, že v prosinci nevázla ani tak poptávka, ale že si podniky načasovaly obvyklé celozávodní dovolené převážně do prosince," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Z přímého vývozu průmysl meziročně utržil o 13 procent více. Domácí tržby vzrostly o 10,6 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 6,1 procenta, zatímco nové zakázky v Česku vzrostly o 9,1 procenta. Analytici ale upozorňují na to, že český průmysl už nemá příliš mnoho prostoru pro další expanzi. "Kapacita je limitována například situací na trhu práce, tedy problémy sehnat kvalifikované pracovníky do některých odvětví," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se meziročně zvýšil o 2,1 procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 5,7 procenta na 29 151 korun. Průměrná mzda v loňském čtvrtém čtvrtletí v Česku byla 29 320 korun.
Stavebnictví kleslo
Stavební produkce v lednu meziročně klesla o 0,2 procenta, hlavně kvůli propadu inženýrského stavitelství. Pozemní stavitelství rostlo. Stavebnictví tak nenavázalo na celkový prosincový růst o 2,6 procenta. Reálně, tedy po očištění o vliv počtu pracovních dnů, se stavební produkce v lednu snížila o 3,4 procenta.
Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla bez očištění o 5,9 procenta. V inženýrském stavitelství se o 22 procent snížila. Meziměsíčně celková stavební výroba klesla o 2,3 procenta.
Stavební úřady vydaly v lednu o 11,9 procenta stavebních povolení více než loni, celkem 5960. Orientační hodnota těchto povolení také stoupla, a to o 15,5 procenta na 21,8 miliardy korun.
Bytů se v lednu začalo stavět 1971, což bylo o 4,8 procenta více než před rokem. Dokončeno bylo meziročně o 3,8 procenta bytů více, dohromady 2328.
Spolu s celkovým poklesem stavebnictví se proti loňskému lednu snížil o 2,4 procenta průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebních podnicích s 50 a více pracovníky. Průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců těchto podniků ale meziročně vzrostla o 4,8 procenta na 30 551 korun. Průměrná mzda v loňském čtvrtém čtvrtletí v celém Česku byla 29 320 korun. Výsledky ve středu zveřejnil Český statistický úřad.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist