Automobilka Tesla plánuje vybrat od investorů zhruba 1,15 miliardy dolarů (asi 29 miliard korun) prodejem akcií a dluhopisů. Peníze potřebuje na rozjezd výroby nového elektromobilu Model 3, jehož výroba se nyní dostala do předprodukční fáze.

Navyšování kapitálu se na trhu čeká již od loňska, očekávání navíc podpořil šéf automobilky Elon Musk, když minulý měsíc prohlásil, že Tesla bude brzy potřebovat hotovost. Někteří analytici dokonce očekávali, že výrobce bude chtít vybrat až 2,5 miliardy dolarů.

Tesla si na Wall Street chodí pro nový kapitál opakovaně. Firma má od roku 2014 negativní cash flow a od vstupu na burzu vykázala zisk jen ve dvou čtvrtletích.

Na konci roku 2016 měla Tesla na účtech 3,39 miliardy dolarů, většina ale pocházela z květnového prodeje akcií.     Automobilka varovala, že v první polovině letošního roku utratí dvě až 2,5 miliardy dolarů, což jí nechá jen malý "polštář" pro klíčové období, ve kterém plánuje zahájit výrobu Modelu 3. Produkce by podle dosavadních plánů měla začít v červenci.

Tesla nyní investorům nabídne akcie v hodnotě 250 milionů dolarů a 750 milionů chce získat prodejem konvertibilních dluhopisů splatných v roce 2022. Nového kola investic se zúčastní i sám Musk, který nakoupí cenné papíry v hodnotě 25 milionů dolarů. Akcie firmy reagovaly na nabídku posílením zhruba o dvě procenta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist