Konsorcium zahrnující největšího světového výrobce ocele ArcelorMittal a italskou firmu Marcegaglia nabídlo za převzetí problémové italské ocelárny Ilva 1,6 miliardy eur (43,2 miliardy korun). Svojí nabídkou tak překonalo konkurenční konsorcium AcciaItalia. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

Konsorcium ArcelorMittal-Marcegaglia chce také investovat do firmy a zvýšení produkce 2,3 miliardy eur. AcciaItalia nabídlo za ocelárnu 1,2 miliardy eur a investici tři miliardy eur. AcciaItalia zahrnuje italskou ocelárnu Arvedi, italskou státní holdingovou firmu CDP, holdingovou firmu podnikatele Leonarda Del Vecchia Delfin a indickou ocelárnu JSW Steel.

Itálie hledá kupce pro ocelárnu Ilva, která sídlí v jihoitalském přístavním městě Taranto, od roku 2015, kdy vláda převzala kontrolu nad továrnou s cílem očistit ji a zachránit tisíce pracovních míst v ekonomicky slabé oblasti. Ilva je největší ocelárnou v Evropě podle kapacity produkce. V roce 2012 se kvůli skandálu dostala pod zvláštní správu. Majitelé ocelárny byli obviněni, že způsobili ekologické a zdravotní problémy v oblasti.

Podle zdrojů mají nabídky do 6. dubna posoudit komisaři pověření státem řídit ocelárnu. Jejich rozhodnutí musí ratifikovat italské ministerstvo průmyslu a oznámené bude v druhé polovině dubna. Noví majitelé však zřejmě budou moci převzít ocelárnu nejdříve na podzim, protože ministerstvo musí posoudit ekologické aspekty nabídky a dohodu budou muset schválit také antimonopolní orgány Evropské unie.

Celková kapacita ocelárny je 11 milionů tun ocele ročně. Loni vyprodukovala pouze 5,8 milionu tun.