Rekordní hypoteční rok 2016 se podle odhadů bank a poradců letos nepodaří překonat, ale zájem o hypotéky je zatím silnější než před rokem. Z dat Fincentrum Hypoindexu za únor vyplývá, že Češi si na nových hypotékách půjčili 18,95 miliardy korun. To je nejen více než před rokem, ale vůbec nejvíce ve srovnatelném období v dosavadní historii hypoték.
Rekordní byl i letošní leden a většina bank potvrzuje, že větší zájem o hypotéky přetrvává i tento měsíc.

"V porovnání se stejnými měsíci loňského roku pozorujeme nárůst zájmu klientů o hypotéky v řádu několika jednotek procent, nicméně počítáme s tím, že ve druhém čtvrtletí již dojde k poklesu zrealizovaných nových obchodů," říká Marie Mocková, mluvčí Hypoteční banky, která je lídrem trhu.

"Od začátku roku registrujeme větší zájem o hypotéky. A to především proto, že další zpřísnění jejich podmínek bude platné od dubna," říká Kristýna Havligerová, mluvčí České spořitelny, která je v hypotékách druhá největší. Podobně se vyjádřila i UniCredit Bank nebo Equa Bank. Naopak Komerční banka a Raiffeisenbank připustily, že už zaznamenaly ochlazení zájmu. I tak ale letos ve výsledku trh nad očekávání roste.

"Poptávka po hypotékách je extrémně silná. Pro mě je to až překvapení," potvrzuje Libor Ostatek, šéf poradenské společnosti Golem Finance, která prodává hypotéky většiny bank.

ČNB od bank chce, aby od dubna půjčovaly jen do 90 procent hodnoty nemovitosti a aby podíl nově sjednaných hypoték nad 80 procent nepřekročil 15 procent. "Poptávku silně stimuluje také očekávání lidí, že sazby dál porostou," dodal Ostatek.

To v součtu způsobí, že letošní první čtvrtletí bude v objemu nových hypoték opět rekordní.

Naopak nové úrokové dno se letos čekat nedá. Průměrná úroková sazba u hypotéky v únoru podle Fincentrum Hypoindexu oproti lednu vzrostla o pět setin procentního bodu na 1,87 procenta. Dosavadní rekordní úrokové minimum 1,77 procenta zaznamenala statistika v listopadu a prosinci loňského roku. Už od závěru loňského roku ale banky postupně zvyšují sazby, jen se zatím do statistiky plně nepromítly. Data vycházejí ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování v uvedeném období.

"Je to dané tím, že lidé podepisovali v únoru úvěry za nízké sazby, které jim některé významné banky nabízely ještě v prosinci nebo v lednu," říká Ostatek. Například lídr trhu Hypoteční banka prodloužil garanci nižší sazby před posledním zdražením zájemcům, kteří úvěr podepsali do konce ledna. A Česká spořitelna odsunula původně oznámené zvýšení sazeb do poloviny ledna.

"Banky postupně zvyšují nabídkové sazby nad dvě procenta. Průměrná sazba se v březnu zvedne na dvě procenta," míní Ostatek.

Růst průměrných sazeb pak podle něj nejspíš bude pokračovat. "Spíš banky budou ochotné nabízet slevy na poplatcích – například zdarma poskytovat odhady ceny nemovitosti nebo zpracování úvěru. Ač jindy banky v jarních akcích přicházely s časově omezenými nabídkami nižších sazeb, letos na to moc nevěřím. Cena zdrojů na finančním trhu, od kterých hypoteční banky sazby odvozují, v posledních měsících roste," říká Ostatek. Poukazuje tím na vývoj takzvaných swapových sazeb, které v posledních šesti měsících vzrostly na dvojnásobek. Sazby na pět let jsou nyní na úrovni jednoho procenta a na 10 let na 1,3 procenta.

Růst průměrných sazeb přinese i zpřísnění hypoték od dubna. Sazby na úvěry nad 80 procent banky už nyní více zdražily. Banky vyšší sazby budou také používat, když budou potřebovat zastavit přísun úvěrů, aby nepřekročily 15procentní limit požadovaný ČNB. V pásmu mezi 80 a 90 procenty banky poslední dobou poskytují kolem 30 procent hypoték.

Vývoj průměrného úroku hypotéky (v %)
Zdroj: Fincentrum Hypoindex