Odboráři pražského závodu gumárenské společnosti Mitas v pátek kvůli nízkým mzdám vyhlásili stávkovou pohotovost. Sdělil to předseda místní odborové organizace Karel Křivánek. Podle něj je jednání se zaměstnavatelem v některých bodech neseriózní. Navíc chtějí sladit postup s odboráři ve zlínském závodě, kde už nasbírali dostatek podpisů k vyhlášení stávky. Pokud se pražská organizace příští středu nedohodne se zaměstnavatelem, podle Křivánka nevylučuje stejný krok. Vedení firmy chce v co nejbližší době najít společné řešení a s odboráři v Praze uzavřít dohodu.

"Ve čtvrtek jsme měli schůzi, kde jsme rozhodli, že od pátkuvyhlašujeme stávkovou pohotovost. Probrali jsme všechny aspekty dosavadního kolektivního vyjednávání. A došli jsme k závěru, že je to v některých bodech od zaměstnavatele neseriózní a musíme na to nějak reagovat. A nejen tím, že budeme neustále jednat a k ničemu to nevede. Proto jsme zvolili stávkovou pohotovost jako zdvižený prst," uvedl Křivánek.

Podle něj jim dal zaměstnavatel určité garance na další roky. Ovšem byly velmi nejasné a mzdu tlačily spíše dolů. Pražští odboráři požadují stejně jako ve Zlíně zvýšení mzdy o 30 korun na hodinu. V hrubé mzdě by to znamenalo asi 5000 korun měsíčně. "My jsme to zvýšení přitom nepožadovali najednou. Uvědomujeme si, že to není malá částka. Byli jsme ochotni to rozložit do třech časových období, kde by se mzda zvýšila postupně po desetikoruně. Co nám nabízí zaměstnavatel, jsou proti tomu směšné částky. Pokud se příští středu nedomluvíme, budeme zvažovat další kroky. A nevylučujeme stávku," dodal Křivánek.

"Vedení společnosti Mitas jedná s odbory o zvýšení mezd. V pátek od zástupců odborového svazu pražského závodu Mitas obdrželo oznámení o stávkové pohotovosti. Naším záměrem je v co nejbližší době najít společné řešení a s odboráři v Praze uzavřít dohodu," sdělil vedoucí oddělení lidských zdrojů Mitasu Ralph Kellenberger.

Mzdy v pražském podniku jsou podle Křivánka nižší než ve Zlíně, v Praze mají lidé navíc vyšší životní náklady. Hrubá mzda v pražském podniku je podle něj 26 000 korun, ve Zlíně o 1000 korun vyšší. Jak už dříve uvedl předseda odborářů ze zlínského závodu Vladislav Jandásek, v reálu však má většina zaměstnanců firmy 12 000 až 15 000 korun čistého. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) byla na konci loňského roku v ČR průměrná hrubá mzda 29 320 korun. Ve Zlínském kraji to bylo 26 131 korun, v Praze 36 584 korun.

Podle Křivánka ze závodu v poslední době řada zaměstnanců odešla. "Nedostávají přidáno, vládne nejistota, v těch lidech to vůbec nevyvolává nějaký pocit sounáležitosti s firmou. A jsou to převážně lidi, kteří ve firmě pracovali deset nebo i 15 let. A to je špatně, protože učební obor na gumaře vlastně neexistuje," uvedl Křivánek.

Jandásek v pátek řekl, že zlínský závod s pražským spolupracuje a jednotlivé kroky koordinují. O vyhlášení stávky ve Zlíně se má rozhodnout v pondělí. Podle Jandáska má však pražský závod proti zlínskému trochu zpoždění, ve Zlíně byla stávková pohotovost vyhlášena již 10. března. "Je tedy možné, že se stávkou počkáme na pražský závod. Nebo do ní půjdeme dříve, a třeba bude reakce zaměstnavatele taková, že v Praze nebude stávky ani třeba," uvedl Jandásek.

Mitasu předloni klesl zisk o 14 procent na 952,7 milionu korun. Tržby klesly o osm procent na 8,05 miliardy korun, z toho 7,7 miliardy firma utržila v zahraničí.

Mitas je jedním z předních evropských výrobců zemědělských pneumatik. Loni Mitas coby součást českého gumárenského holdingu ČGS HOLDING koupila švédská skupina Trelleborg. Ve svých výrobních závodech v ČR, Srbsku a v USA firma vyrábí také průmyslové pneumatiky a pneumatiky pro motocykly.