Počet uživatelů internetu v Česku stoupl za deset let o více než třetinu. V loňském roce se pravidelně připojovalo 6,7 milionu obyvatel starších šestnácti let, což je 76,5 procenta tuzemské populace. Ve srovnání s rokem 2006 jde o nárůst o 36 procentních bodů. Ve věkové skupině od 16 do 74 let jsou to už 82,2 procenta populace. Vyplývá to z čerstvě zveřejněných údajů Českého statistického úřadu. 

Pro zařazení mezi pravidelné uživatele podle statistiků stačí, že člověk použil internet alespoň jednou v posledních třech měsících. Jde o základní ukazatel používaný pro mezinárodní srovnání.

Podíl lidí starších šestnácti let, kteří internet používají denně nebo téměř denně, dosáhl loni v Česku 60,3 procenta. Pokud skupinu zúžíme z celé populace jen na uživatele internetu, stoupne podíl denních uživatelů na 77 procent.
"Počet lidí, kteří internet nikdy nepoužili, loni dosahoval úrovně 1,6 milionu. Většinou šlo o obyvatele starší 65 let a lidi se základním vzděláním nebo o nezaměstnané. Jejich podíl se ale rok od roku snižuje," upřesňuje předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová.

"V celkovém podílu jednotlivců používajících internet jsme vloni mírně překročili unijní průměr," říká Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. Nejvyšší podíl pravidelných uživatelů mají Lucembursko a Dánsko (97 procent ve věkové skupině od 16 do 74 let), Velká Británie (95 procent) a Finsko (94 procent), naopak nejnižší Rumunsko (60 procent) a Bulharsko (59 procent).

Stále rozšířenější je připojení přes mobilní telefon. Internet v mobilu už má 41 procent Čechů starších šestnácti let. O tři roky dříve to byla jen pětina dospělé populace, připomínají statistici. Omezíme-li skupinu pouze na uživatele internetu, zvýší se počet lidí s mobilním připojením na 54 procent. "V tomto ohledu je však Česká republika stále pod průměrem Evropské unie, který představuje 65 procent jednotlivců ve věku 16 až 74 let čerpajících mobilní data," dodává Mana.
Nejčastěji se lidé připojují z notebooku - činí tak 65 procent uživatelů internetu. Polovina používá stolní počítač a téměř stejný podíl mobilní telefon. "Podíl osob, které se připojují k internetu ze stolních počítačů, roste s věkem. Z notebooku a mobilního telefonu se častěji připojují spíše mladší lidé," upřesňuje Mana.

Elektronickou poštu využívá 94 procent uživatelů internetu. Přes sociální sítě je v kontaktu se svými přáteli více než polovina. Zatímco obliba sociálních sítí mezi internetovými uživateli roste, podíl telefonujících přes internet v posledních letech klesá. V roce 2012 takto telefonovalo 54 procent uživatelů, vloni už jen 40 procent.

Statistici získávají tyto údaje formou osobního rozhovoru na výběrovém vzorku zhruba deseti tisíc lidí, šetření proběhlo ve druhém čtvrtletí loňského roku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist