Největší ruský výrobce automobilů AvtoVAZ hodlá ještě letos své akcie stáhnout z moskevské burzy. S odvoláním na dva zdroje blízké automobilce to v pondělí uvedla agentura Reuters. Firmě, která doplatila na krizi ruského automobilového průmyslu, krok umožní zbavit se nákladů spojených s kotací. Většinový podíl ve výrobci vozů Lada drží francouzský výrobce aut Renault.

Podle obou zdrojů, které hovořily pod podmínkou zachování anonymity, byl součástí plánu odchodu z burzy už loňský prodej podílu 24,1 procenta ruské investiční společnosti Renaissance Capital. K tomuto prodeji, stejně jako k důvodům stažení akcií z burzy se zdroje odmítly vyjádřit. Reakci odmítla také automobilka AvtoVAZ.

Mluvčí společnosti Renault jen sdělila, že odchod z burzy není na pořadu dne. Vedení se nyní soustředí na pokračující restrukturalizaci ruské automobilky.

Jak uvedl analytik banky VTB Vladimir Bespalov, přítomnost na burze není v zájmu firmy, jelikož akciový trh v současnosti není pro subjekt v této situaci prostředkem k získání kapitálu. Na burze se podle něj obchoduje zhruba deset procent akcií. Jejich cena se v pondělí v poledne pohybovala mírně nad deseti rubly.

Automobilka AvtoVAZ je jednou z obětí hospodářského poklesu v Rusku. Odbyt automobilového průmyslu se od roku 2012 snížil na méně než polovinu. Vloni se však výrobci podařilo snížit roční ztrátu o 39 procent na 44,8 miliardy rublů (19,5 miliardy korun).

Renault je spolu s japonským Nissanem a ruským státním konglomerátem Rostec členem skupiny ARBV, která vlastní v automobilce AvtoVAZ podíl 65 procent. Renault má v ARBV 73 procent akcií, téměř čtvrtinový podíl pak v automobilce drží ruská investiční společnost Renaissance Capital.