Česká národní banka by podle Petra Krpaty, který z Londýna řídí měnové strategie banky ING, neměla s koncem intervencí otálet. Jako optimální termín pro ukončení kurzového závazku, v jehož rámci centrální banka od listopadu 2013 drží kurz eura nad úrovní 27 korun, vidí první polovinu dubna. Aktuální analýza ING, na které se Krpata podílel, uvádí jako vhodný termín pro exit hned první týden v dubnu, tedy na mimořádném zasedání bankovní rady a ještě před zveřejněním čísel o březnové inflaci, která vyjdou 10. dubna.

Jako důvody pro brzké ukončení intervencí uvádí Krpata dobrý stav české ekonomiky a také riziko budoucích účetních ztrát. Ty centrální bance vzniknou v případě posílení kurzu koruny vůči euru. "Člověk by se na to měl dívat z hlediska analýzy nákladů a výnosů. Dává smysl jít do rizika, že budu mít účetní ztrátu, když na tom je ekonomika špatně, případně když nemáme inflaci na cíli, protože centrální banka v takovém případě musí něco udělat," řekl.

Intervence ČNB

Euro, koruna, česká, mince, bankovka, bankovky, peníze, měna, mzda, příjem, dluh, hypotéka, kurz, intervence, ČNB.Nejnovější informace, analýzy a komentáře k tématu devizových intervencí.

Více zde

Budoucí ztráty už nelze ospravedlnit

"Když jsme na inflačním cíli a ekonomika je na tom dobře, nevidím důvod v tom pokračovat. A jestli si dnes lidé na něco stěžují, tak to není, že potřebujeme impulz od ČNB, ale to, že nemají koho najmout. Navíc se zdá, že ekonomika se začíná přehřívat. Dnes už je tak problém ospravedlnit riziko budoucích účetních ztrát. Problém to nebyl třeba před rokem, dvěma či třemi, ale dnes už to za to nestojí," dodal.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se