Evropská komise ve středu zablokovala plánované spojení německé burzovní společnosti Deutsche Börse s londýnskou akciovou burzou London Stock Exchange (LSE). Své rozhodnutí zdůvodnila obavami z negativních dopadů na hospodářskou soutěž. Firmy LSE a Deutsche Börse se na fúzi v hodnotě kolem 29 miliard eur (784 miliard korun) dohodly zhruba před rokem. Spojením chtěly vytvořit obří burzovní skupinu, která by dokázala lépe soupeřit s americkými konkurenty.

Komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová uvedla, že sloučená skupina by de facto získala monopol v obchodování s cennými papíry s pevným výnosem, jako jsou například dluhopisy. Upozornila rovněž, že Británie je až do odchodu z EU členským státem unie a vztahují se na ni unijní pravidla, včetně antimonopolních.

Společnost LSE již koncem minulého měsíce varovala, že plánovaná fúze s Deutsche Börse pravděpodobně nezíská souhlas Evropské komise. Ta od LSE požadovala prodej většinového podílu v platformě pro elektronické obchodování s dluhopisy MTS, což firma odmítla.

"Protože nebyly nabídnuty ústupky potřebné k rozptýlení našich obav ohledně hospodářské soutěže, rozhodla se komise fúzi zakázat," uvedla Vestagerová. "Evropská ekonomika je závislá na dobře fungujících finančních trzích. Není to důležité jen pro banky a další finanční instituce. Celá ekonomika těží z toho, když si podniky mohou půjčovat na soutěživých finančních trzích," dodala.

MTS sice představuje pouze relativně malou část z celkových aktivit LSE, je však významnou platformou pro obchodování s dluhopisy evropských vlád, a to zejména v Itálii, kde je klasifikována jako "systémově důležitá". Podle LSE by prodej většinového podílu v MTS vyžadoval souhlas několika evropských vlád a poškodil by její širší aktivity v Itálii.

Ohledně osudu fúze firem Deutsche Börse a LSE již dříve vyvstaly pochybnosti v souvislosti s rozhodnutím Británie opustit Evropskou unii. Oba podniky však trvaly na tom, že fúze má smysl i v případě brexitu. Vestagerová uvedla, že brexit v zamítnutí fúze nehrál žádnou roli.