Startupový inkubátor CreativeDock předal správu půjčkové platformy Zonky skupině Home Credit. Současně se mění i šéf projektu, bývalou novinářku Lucii Tvarůžkovou nahradí Pavel Novák. Zonky jsou online platforma na půjčování peněz mezi lidmi, která svoje služby nabízí výhradně na internetu od června 2015.

Skupina Home Credit vlastní Zonky přes svoji nizozemskou dceřinou firmu Home Credit Lab N.V. od začátku, CreativeDock však dosud na základě správcovské smlouvy zajišťoval provoz a rozvoj projektu.

Za první rok a půl si lidé přes Zonky navzájem půjčili 600 milionů korun. Přes službu půjčuje peníze téměř 10 000 lidí. Nejčastěji se půjčuje na refinancování dražších bankovních úvěrů, koupi auta a vybavení do domácnosti nebo zahájení vlastního podnikatelského projektu.

"Výsledky máme zatím lepší, než jsem očekávala. Na trhu s hotovostními půjčkami se podílíme už téměř jedním procentem a naše značka je podle průzkumů známější než řada bank, které zahájily činnost před několika lety a utratily násobně více peněz za marketing," řekla Tvarůžková s tím, že projekt má potenciál dál rychle růst.

Lucie Tvarůžková se nyní vrací do CreativeDocku, kde bude pracovat na projektu v oblasti pojišťovnictví. V Zonky však bude ještě do poloviny roku působit jako poradce. Na pozici šéfa Zonky ji vystřídá Pavel Novák. Ten se vrací z Ruska, kde měl poslední tři roky na starost rozvoj e-commerce v maloobchodní síti Eldorado. Před tím pracoval v konzultační společnosti Adastra.

"Můj úkol bude využít potenciálu, který Zonky má, a dosáhnout co nejdříve cíle investora - desetiprocentního podílu na trhu s hotovostními půjčkami," řekl Novák.

CreativeDock pracoval na projektu tři roky a skrze Zonky přinesl do Česka koncept takzvaného peer-to-peer lendingu. Peníze si vzájemně mezi sebou půjčují lidé, Zonky je propojuje tak, aby byla chráněna anonymita obou stran, stanovuje úrok a hlídá pravidla hry. Služba funguje pouze online, bez poboček a mnoha zaměstnanců, takže průměrné úroky na Zonky jsou nižší než v bankách.

Home Credit, založený v roce 1997 v Česku, je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování ve střední a východní Evropě, Společenství nezávislých států a Asii. Majoritním vlastníkem (88,6 procenta) je PPF, jedna z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě. Hlavním majitelem PPF je nejbohatší Čech Petr Kellner. Minoritním akcionářem Home Creditu (11,4 procenta) je investiční holdingová společnost EMMA OMEGA vlastněná Jiřím Šmejcem.