Zájem o hypoteční úvěry byl v Česku na začátku roku rekordní. Lidé si ještě chtěli sáhnout na hypotéky, které banky přestaly od dubna na základě doporučení České národní banky prodávat.

Zájemce o úvěry na bydlení nezastavil ani postupný růst sazeb. Podle Fincentrum Hypoindexu průměrná úroková sazba v březnu vystoupala na 1,95 procenta, o měsíc dříve to bylo 1,87 procenta. Svého dna dosáhly sazby loni v listopadu a prosinci, kdy klesly na 1,77 procenta. V závěru loňského roku ale banky postupně sazby zvyšovaly a pokračují v tom i v posledních týdnech. Data hypoindexu vycházejí ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování v uvedeném období.

Nové zájemce o úvěry bankám v prvních třech měsících roku přiváděla přísnější doporučení ČNB pro banky. "Mnoho lidí se snažilo na poslední chvíli využít možnosti vzít si úvěr ještě i během března," potvrzuje Jan Sadil, šéf Hypoteční banky.

Podle hypoindexu banky v březnu poskytly hypotéky za 21,13 miliardy korun. Tím se březen stal třetím nejsilnějším měsícem v historii hypoték. Více na hypotékách banky poskytly jen loni v listopadu (29,7 miliardy korun) a loni v červnu (23,8 miliardy korun).

I tak se ale letošní první čtvrtletí do historie rekordů zapíše. Celkový objem hypoték poskytnutých za první tři měsíce dosáhl 57,6 miliardy korun, což je meziroční růst bezmála o 28 procent a současně rekordní objem za první čtvrtletí v celé dosavadní historii hypoték.

Centrální banka postupně svými doporučeními týkajícími se hypoték tlačí lidi, aby na nákup nemovitosti měli část vlastních úspor. Snaží se ochladit růst cen nemovitostí a předejít riziku vzniku realitní bubliny.
Od loňského října ČNB bankám zakázala prodej stoprocentních hypoték a od dubna nad 90 procent hodnoty nemovitosti. Výrazně přitom omezila i nabídku hypoték mezi 80 a 90 procenty hodnoty nemovitosti – v tomto pásmu mohou banky poskytnout jen 15 procent z nových obchodů v každém čtvrtletí. Podle bankéřů přitom byl podíl těchto hypoték kolem jedné třetiny.

Vývoj hypoteční sazby
Zdroj: Hypoindex