Průměrná nabídková cena nových volných bytů v Praze ke konci února meziročně vzrostla o 21,2 procenta na 88 500 korun za metr čtvereční. Nejdražší byty nabízeli developeři v Praze 1 s průměrnou cenou 153 873 korun za metr čtvereční. V nejlevnější Praze 10 to bylo 68 389 korun. Počet nových volných bytů za poslední dva roky klesl o více než 40 procent, vyplývá z průzkumu poradenské společnosti Deloitte, který je k dispozici.

"Loňský rok byl z hlediska vývoje všech ukazatelů pražského rezidenčního trhu velmi dynamický. Zároveň přinesl zcela novou zkušenost, a to značný převis poptávky nad nabídkou i omezenou schopnost developerských společností tento stále se zvětšující rozdíl vyrovnat,“ uvedl ředitel oddělení nemovitostí Deloittu Miroslav Linhart.

V porovnání s koncem loňského roku se ceny nových bytů v nabídce developerů zvýšily o 2,5 procenta. Proti průměru roku 2014 do konce února 2017 vzrostla průměrná nabídková cena o více než třetinu.

Nůžky mezi poptávkou a nabídkou se rozevírají od konce roku 2015. Celková zásoba volných bytů v developerských projektech za první dva měsíce letošního roku klesla o šest procent na 3984. Od počátku roku 2015 zásoba volných bytů poklesla o více než 40 procent.

"Nárůst ceny bytů na konci roku odráží nejen změny v hypotékách a s tím spojené snížení dostupnosti, kterému se mnozí snaží předejít, ale také spekulace o konci intervencí koruny ze strany ČNB. Je důležité zdůraznit, že v Praze je kritický nedostatek volných bytů," doplnil ředitel Asociace developerů Tomáš Kadeřábek.

Developeři v lednu a únoru nově nabídli 517 bytů v 15 projektech. "Počet nových bytových projektů dodaných na trh zůstal velmi nízký. Stagnoval i počet bytů, které byly nově dány do prodeje. Zcela doprodáno bylo naproti tomu 27 bytových projektů," dodal jednatel portálu CenovaMapa.org Milan Roček. V lednu a únoru ubylo z nabídky developerů 932 bytů.

Podle Linharta developeři prodají v březnu a dubnu 800 až 900 bytů. "S ohledem na stále klesající nabídku nových bytů lze ale těžko předpovídat, zda bude mít regulace hypoték Českou národní bankou očekávaný vliv na zastavení růstu cen nových bytů. Problém současného pražského realitního trhu není v neúměrné poptávce, ale ve zcela nedostatečné nabídce nových bytů," dodal.