Státní pojišťovna EGAP loni vykázala ztrátu 1,25 miliardy korun. Hlavní příčinou nepříznivého vývoje byla výplata pojistných plnění a tvorba rezerv, mimo jiné kvůli problémovému projektu elektrárny Yunus Emre společnosti Adularya v Turecku. Na pojistném plnění EGAP vyplatila nejvyšší částku ve své historii – 5,5 miliardy korun. Pojišťovna zpětně vymohla pohledávky přibližně za 1,13 miliardy. Společnost o tom informovala ve čtvrtek. V roce 2015 vykázala ztrátu 5,45 miliardy korun.

"Po dohodě s externím auditorem jsme museli vytvořit rezervy především u obchodního případu v Turecku a také u případů na Slovensku, Ukrajině, v Rusku a v Kazachstánu," uvedl generální ředitel Jan Procházka.

EGAP loni pojistila exportní úvěry, bankovní záruky a investice v zahraničí v objemu 31,9 miliardy korun. Pojištěný export mířil do rekordního počtu 39 zemí. Poprvé pojišťovna podpořila české vývozce v Ghaně, Ekvádoru a v Bolívii.

Objem pojištěného vývozu byl o něco nižší, než pojišťovna předpokládala. "Zpomalili jsme mimo jiné z toho důvodu, že jsme v prvním čtvrtletí roku 2016 museli splnit podmínky Příkazu ČNB, který výrazně ovlivnil hlavně oblast řízení rizik," dodal Procházka. Do splnění požadavků ČNB tak EGAP nesměl uzavírat nové pojistné smlouvy do některých zemí.

Pojišťovně zpětně vymohla pohledávky za 1,13 milionu korun ze 14 zemí. Proti roku 2015 to je růst o 570 milionů korun. Šlo mimo jiné o všechny staré kubánské pohledávky. Starý dluh splatil i Írán.

Výstavba problémové hnědouhelné elektrárny Yunus Emre v Turecku začala před pěti lety, dosud ale nefunguje. Kvůli problémům s uhlím z blízkého dolu byla odstavena. Situaci ztěžuje skutečnost, že po loňském pokusu o puč v Turecku holding Naksan, do nějž vlastník elektrárny patří, skončil v rukou státu. Pojistná angažovanost EGAP v případu je 16,1 miliardy korun.

EGAP pojišťuje hlavně bankovní úvěry se splatností delší než dva roky na financování vývozu velkých energetických, strojních a technologických zařízení či investičních celků, především do rizikovějších teritorií.

Stát vykonává vlastnická práva v EGAP prostřednictvím ministerstva financí, ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva zemědělství a ministerstva zahraničí.