Čistý zisk největší švýcarské banky UBS v prvním čtvrtletí vzrostl o 79 procent na 1,3 miliardy švýcarských franků (32,5 miliardy korun), zejména díky solidním výsledkům v oblasti investičního bankovnictví a správy majetku, oznámila v pátek firma. Zisk výrazně překonal očekávání analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 919 milionů švýcarských franků.

UBS má za sebou druhý nejlepší začátek roku od světové finanční krize, poznamenal Reuters. "Ačkoli globální oživení bude pravděpodobně pokračovat, makroekonomická nejistota, geopolitické napětí a kontroverzní politika by mohly ovlivnit náladu klientů a objem transakcí," uvedla však banka.

Aktivity UBS ve Spojených státech těžily z rostoucích úrokových sazeb, z příznivého vývoje na akciovém trhu i ze zlepšující se nálady klientů. Banka již dříve vyjádřila naději, že optimismus investorů ohledně politiky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa podpoří její klíčovou divizi pro správu majetku.

Banka v pátek také potvrdila, že bude pokračovat v plánovaném snižování nákladů. Od roku 2013 již náklady zredukovala o 1,7 miliardy švýcarských franků a jejím cílem je náklady do konce letošního roku snížit celkem o 2,1 miliardy švýcarských franků.

Odhady překonaly i banky Barclays a RBS

Britská bankovní společnost Barclays v prvním čtvrtletí více než zdvojnásobila hrubý zisk na 1,7 miliardy liber (54,4 miliardy korun). Konkurenční společnost Royal Bank of Scotland (RBS) ve stejném období vydělala 259 milionů liber, vykázala tak první čtvrtletní zisk od roku 2015. Hospodářské výsledky obou podniků překonaly očekávání analytiků.

Generální ředitel banky Barclays Jes Staley vyjádřil optimismus ohledně vyhlídek svého podniku. Upozornil, že banka hodlá během příštích tří let v Británii přijmout asi 2000 nových zaměstnanců.

Konkurenční RBS v pátek uvedla, že letos pravděpodobně naposledy vykáže celoroční ztrátu. Bance se za posledních devět let nepodařilo ani jednou dosáhnout celoročního zisku. RBS se potýká s vysokými výdaji na restrukturalizaci i s rozsáhlými náklady na právní spory a pokuty ze strany regulačních úřadů.

Analytici v anketě agentury Reuters předpokládali, že Barclays za první čtvrtletí vykáže hrubý zisk 1,46 miliardy liber. Čtvrtletní zisk RBS pak odhadovali na pouhých 50 milionů liber.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist