Vlastní fotbalovou Slavii, svými miliony chtěli pomoct k zářivé budoucnosti i té hokejové. Dohoda o vstupu čínské společnosti CEFC nákupem 100 procent akcií do pražského klubu minulý týden padla, chuť Číňanů vlastnit klub v českém hokeji ale zůstala.
"My do hokeje chceme vstoupit, nebude to ale holt Slavia," potvrdil v úterý Jaroslav Tvrdík, který v Česku CEFC zastupuje.
Jméno nově vytipovaného klubu tají, jednání už podle něj ale probíhají. A brzy by se prý mohla dotáhnout do úspěšného konce. Podle zjištění Hospodářských novin a Aktuálně.cz se o čínské peníze zajímalo až šest klubů.
Jihlavu už Číňané sponzorují, koupit ji nechtějí
Mezi nimi je dokonce i Sparta nebo prvoligové České Budějovice, možná i nováček Tipsport extraligy Dukla Jihlava. Generálním partnerem klubu je totiž pivovar Ježek, spadající do portfolia CEFC.
Číňané by v takovém případě navíc mohli slyšet i na bohatou historii kdysi armádního klubu, čítající celkem dvanáct mistrovských titulů. Žádný jiný není v Česku historicky úspěšnější.
Tvrdík se nicméně o Dukle Jihlava ani dalších klubech vůbec nechtěl bavit. Podle informací HN byli Číňané ochotní hrát roli spasitele jen v případě hokejové Slavie, jinak hledají spojení pouze s nejsilnějšími kluby a zároveň si nekladou jako podmínku vlastnit většinový podíl. To možnou spolupráci s Jihlavou vylučuje.
Liberec spolupráci s CEFC potvrdil
Právě proto CEFC údajně jedná s klubem v posledních sezonách úplně nejúspěšnějším. Bílými Tygry Liberec.
Klub, který dvakrát za sebou ovládl základní část Tipsport extraligy, loni se stal mistrem a v letošní sezoně podlehl až ve finále Kometě Brno, vlastní společnost Syner Petra Syrovátka.
Generálním partnerem Bílých Tygrů je ale společnost Home Credit, kterou vlastní skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Právě za byznys Home Creditu v minulosti Tvrdík v Číně úspěšně lobboval a s PPF spolupracoval v rámci vztahů mezi Českem a Čínou.
Generálního manažera klubu Ctibora Jecha se s přímým dotazem, zda se čínská CEFC stane jedním z investorů Bílých Tygrů, nepodařilo zastihnout.
Spekulaci o blížící se dohodě nicméně Liberec včera přiživil na svých webových stránkách sám, když informoval o vzájemné spolupráci s Kunlunem, klubem sídlícím v Pekingu a hrajícím ruskou KHL.
"To, že dojde k podpisu takové dohody, je pro liberecké Tygry ohromná pocta a také výzva. Cílem je, aby náš klub pomohl čínské hokejové asociaci vytvořit podobný výchovný program mladých hokejistů, jako máme zde v Liberci," uvedl prezident klubu Syrovátko.
"Čínští partneři mají eminentní zájem získat co nejkvalitnější know-how z oblasti hokeje a Liberec je o svých kvalitách přesvědčil. Tygři disponují vynikajícím výukovým programem pro mládež, špičkovou hokejovou akademií, aplikujeme moderní metody a k dispozici máme vynikající a komplexní infrastrukturu a zázemí areálu Sport parku, který je v této podobě ve střední Evropě unikátem. To celé vedlo k uzavření dohod o spolupráci," řekl Petr Syrovátko.
O možné spolupráci údajně obě strany jednaly již od roku 2016. K finálnímu podpisu memoranda dojde 12. května v Pekingu. Spolupráce bude trvat minimálně do roku 2022, kdy bude Čína hostit zimní olympijské hry.
Dohodu se Slavií zhatil vlastník stadionu
Pokud by se nakonec Liberec s CEFC přece jen nedohodly, bude mít Tvrdík možností, jak investovat čínské peníze v Tipsport extralize, víc. Není žádným tajemstvím, že chtěl z finančních důvodů licenci prodat Chomutov. Jeho majitel Jaroslav Veverka už o tom loni dokonce jednal s Jaromírem Jágrem, majitelem prvoligového Kladna.
Investora budou výhledově nejspíš hledat i Pardubice. Dynamo vlastní od začátku roku město, které organizaci svým vstupem zachránilo od krachu. Tým pak až v posledním kole baráže zachránil extraligovou příslušnost a teď věří v mnohem úspěšnější budoucnost.
CEFC svůj zájem vlastnit hokejový klub v Česku potvrdila minulý týden. Svým vstupem chtěla zachránit Slavii, která se ve WSM lize potýká s velkými finančními problémy.
Tvrdík byl podle svých slov domluven na odkupu akcií se dvěma ze tří akcionářů: společností OIN Gama Richarda Benýška a nynějším předsedou představenstva Slavie Vladimírem Pitterem, dohodu ale překazil spolek SK Slavia, vlastnící pozemky a zimní stadion. Jeho předseda Jiří Huptych měl dokonce na jednání sdělit, že "hokej nikoho nezajímá".
"O dohodu nestáli. Za této situace musím naši angažovanost v hokejové Slavii jednoznačně vyloučit. Od jednoho z nejvyšších představitelů mi bylo vysvětleno, že značka Slavia extraligový hokej nepotřebuje," citoval tehdy Tvrdíka Deník Sport.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist