Čistý zisk Komerční banky v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně stoupl o 11,2 procenta na 3,2 miliardy korun. Se započtením mimořádného příspěvku z prodeje a přecenění budov pražské centrály banky vzrostl zisk o 41 procent na 4,1 miliardy. K růstu zisku podle banky pomohly příznivé ekonomické podmínky.

Celkové výnosy Komerční banky se v prvním čtvrtletí zvýšily o 1,7 procenta na 7,8 miliardy. Růst táhly zisky z finančních operací, zatímco čisté úrokové výnosy a čisté poplatky a provize poklesly. Provozní náklady banky se snížily o 18,5 procenta na 3,2 miliardy korun při započtení zisku z prodeje centrály banky, ale bez této mimořádné položky stouply o 1,6 procenta na čtyři miliardy.

"Banka mírně zklamala na úrovni čistého úrokového výnosu a příjmů z poplatků, naopak pozitivním překvapením byly vyšší příjmy z finančních operací," uvedl analytik Patria Finance Václav Kmínek.

"Finanční trhy v prvním čtvrtletí ovlivnilo očekávání blížícího se konce měnových intervencí. To způsobilo silný příliv kapitálu ze zahraničí, který měl dopad na ceny a částečně se přelil do bankovních vkladů. Vývozci zároveň usilovali o zajištění svých budoucích příjmů proti možnému posílení české koruny. Z tohoto pohledu nebylo první čtvrtletí obvyklým," sdělil předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky Albert Le Dirac’h.

Objem úvěrů poskytnutých klientům skupiny KB narostl meziročně o 8,6 procenta na 596,1 miliardy korun. Celkové vklady klientů oproti loňsku stouply o 12,7 procenta na 758,2 miliardy. Objem aktiv klientů banky v podílových fondech, penzijním spoření a životním pojištění vzrostl o 9,4 procenta na 155 miliard.

Aktiva skupiny KB vzrostla o 12,3 procenta na 1,036 bilionu. Zvýšily se i celkové závazky, a to oproti konci roku 2016 o 13,7 procenta na 929 miliard korun.

Na konci března obsluhovala skupina KB 2,4 milionu klientů. Samotná Komerční banka měla 1,653 milionu klientů, meziročně o 0,3 procenta více. Stavební spořitelna Modrá pyramida měla 487 tisíc zákazníků, nebankovní poskytovatel úvěrů Essox 199 tisíc klientů, Penzijní společnost KB 534 tisíc klientů a firma PSA Finance 16 tisíc klientů. Banka provozovala ke konci března 392 poboček a 767 bankomatů.

Akcie Komerční banky obchodované na pražské burze po oznámení výsledků mírně posilovaly. Akcie v 10 hodin dopoledne přidávaly téměř 1,3 procenta na 945,80 koruny za akcii.

Mateřské společnosti klesl zisk o pětinu

Čistý zisk mateřské společnosti Société Générale klesl v prvním čtvrtletí o 19 procent na 747 milionů eur (20 miliard korun).

Banka musela dát stranou 350 milionů eur na pokrytí nákladů na právní spory, vyplývá ze čtvrtečního prohlášení.

Výsledky zaostaly za odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří čekali naopak zvýšení zisku na 975 milionů eur. Příjmy se zvýšily o 4,8 procenta na 6,5 miliardy eur. Příjmy však překonaly očekávání díky aktivitám v oblasti drobných bankovních služeb mimo Francii, finančním službám pro firmy a investiční bance.

Société Générale se snaží masivně snižovat náklady v divizi drobných bankovních služeb. Stejně jako na další banky mají i na její hospodaření negativní dopad přísnější regulační požadavky a rekordně nízké úrokové sazby.

Koncem roku 2015 banka představila plán, který počítá se snížením počtu kamenných poboček do roku 2020 o pětinu a větším přesunem klientů na internet. Ve druhé polovině roku chce banka představit nový strategický plán na roky 2017 až 2020, napsala agentura Reuters.

Banka ve čtvrtek současně oznámila, že podepsala dohodu o urovnání sporu s investičním úřadem v Libyi (LIA). Spor souvisí s pěti finančními transakcemi v celkovém objemu 2,1 miliardy dolarů (51,5 miliardy korun), které se uskutečnily v letech 2007 a 2009, tedy před svržením bývalého vůdce Muammara Kaddáfího. Podmínky urovnání jsou tajné.