Pražský maraton, který je spolu s dalšími běhy série Run Czech nejen vyhlášeným závodem světové třídy, ale i prosperujícím obchodem, by chtěl stále více startovného prodávat prostřednictvím charitativních organizací. Ty by tak měly díky tisícům běžců získávat peníze na svoji činnost. Prodej přes nevládní organizace konkrétně letos ale vázne.

Jako vzor si akce bere maraton v Londýně. "Tam jde přes charity 95 procent prodeje, běžný je takzvaný individuální fundraising. Když se někdo maratonu účastní, koupí si číslo od charitativní organizace a pak teprve přesvědčuje kolegy nebo známé, aby na takovou dobročinnost, tedy běh za dobrou věc, přispěli," říká ředitel obchodního rozvoje společnosti Run Czech Sašo Belovski.

Jak je vlastně v Česku oblíbené městské běhání ve srovnání se zbytkem Evropy?

Zdá se nám, že teď běhá každý, ale nechali jsme si jako každý rok udělat studii GfK a z ní vychází, že aktivně sportuje 61 procent Čechů, což je skutečně dost. Ale z nich aktivně běhá, tedy zúčastnilo se nějakého městského běhu, devět procent, což je zase číslo ze studie EU z roku 2014. V Dánsku je to 31 procent, v Německu 29, státy Visegrádu mají podobný podíl jako my.

Sašo Belovski (35)

Pochází z Makedonie, kde hrál fotbal za prvoligový klub Rabotnički Skopje. V Run Czech má pozici Business development director – je zodpovědný za rozvoj podniku a vyhledávání nových projektů, předtím měl na starost péči o sponzory. Studoval sportovní management ve Švýcarsku, na rozvoji pražského maratonu spolupracuje s jeho zakladatelem Carlem Capalbem deset let.

Byznys s městskými běhy tedy ještě v Česku může jít nahoru? 

Za ty tři roky odhadujeme, že jsme se dostali na nějakých 12 procent a náš cíl je přilákat k nim do pěti let zhruba 22 až 23 procent sportovně aktivní populace. Což znamená, že potenciál je vyčerpaný zatím jen z více než třetiny. Hodně lidí si stále myslí, že jde jen o běhy pro profesionály, maraton, půlmaraton, ale my se snažíme stále zdůrazňovat, že každý si může najít svoji vzdálenost a disciplínu, máme i kratší, nesoutěžní běhy, kde nejde o čas, lze jít či běžet i s kočárkem. 

Proč se letos ještě nepodařilo pražský maraton vyprodat?

Vyprodali jsme registrace, tedy těch asi 90 procent, které si prodáváme sami, už na podzim. Vázne prodej zbylých deseti procent, které jdou přes charitativní organizace. U nevládních organizací se letos očividně stala nějaká chyba, ony to nebyly schopné prodat, stovky kusů jsme už od nich museli odkupovat zpátky, protože jsme nechtěli, aby ti, kterým by měl maraton finančně pomoci, na něm prodělávali. Možná byla příčina to, že letos poprvé jsme se snažili postupovat s nimi organizovaně, prodej standardizovat. Letos jsme jim stanovili minimální i maximální počet odebraných registrací a začlenili je do našeho systému, ale někde to vázne. Další příčina je, že se navýšila kapacita. Z těch 10 600 každoročních účastníků jsme vyčlenili ty, kteří běží štafetově. Dřív brali místa maratoncům, nyní mají separátní závod. Přibylo tak 1500 míst.

Princip, proč se charitám prodej tak nedaří, je možná zřejmý. Aby získaly nějaké peníze na svoji činnost, což je jedním z deklarovaných účelů akce, musí prodávat dráž než vy. Nestálo by za to vymyslet nějaký mechanismus, třeba pomocí sponzorů, který by ten rozdíl setřel?

V Londýně, kde jde přes charity 95 procent prodeje, je běžný takzvaný individual fundraising. Když se někdo maratonu účastní, koupí registraci, která není levná právě proto, že z těch peněz jsou podporovány ony nevládní, charitativní organizace, a pak teprve přesvědčuje kolegy, známé, aby na takovou dobročinnost, tedy běh za dobrou věc, přispěli. A funguje to velmi dobře. My věříme, že podobný model se postupně podaří prosadit i u nás. Maratonu taky nějaký čas trvalo, než se uchytil. Podobné to bude i s modelem, který bude ve stále větší míře pomáhat dobročinným organizacím.

A jak je to s cenou, kterou lidé charitám platí? Každé jinak?

Ano, tu finální cenu totiž nestanovuje organizace, ale běžec. On by si měl po dohodě s charitou určit, kolik chce přispět. Náš cíl ale je, aby byla cena jasná, bez dohadování a právě díky individual fundraisingu přijatelná.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru