Energetická skupina Energo-Pro dostaví největší privátně vlastněnou přehradu s vodní elektrárnou v Turecku Alpaslan 2. Uvést do provozu ji chce do tří let. Sdělila to mluvčí Energo-Pro Hana Hikelová. Podle ní půjde o devátou největší přehradu v Turecku, prvních osm vlastní turecký stát. Náklady na dostavbu budou činit 240 milionů dolarů (5,9 miliardy korun).

Energo-Pro koupilo projekt od tureckých a německých majitelů. "Transakci jsme dokončili na konci dubna. S uvedením do provozu počítáme během tří let," uvedl výkonný ředitel Energo-Pro Pavel Váňa. Dosavadní majitelé podle Energo-Pro investovali do projektu přibližně 250 milionů dolarů (6,1 miliardy korun). Energo-Pro uvedlo, že projekt kupuje výrazně levněji. Cenu nesdělila.

Výstavba byla před více než rokem přerušena a téměř rok trvala jednání o prodeji. Nová přehrada a elektrárna budou stát na řece Murat v provincii Mus v jihovýchodní části Turecka. Společně s projektem získalo Energo-Pro licenci na provozování elektrárny do roku 2059. V současné době je vodní dílo Alpaslan 2 hotové zhruba z poloviny.

Hikelová uvedla, že projekt elektrárny počítá s instalovaným výkonem 280 megawattů a roční výrobou elektřiny 860 gigawatthodin. "Půjde o naši dosud vůbec největší elektrárnu," podotkl Váňa. Energo-Pro provozuje vodní zdroje kromě Turecka v Bulharsku, Gruzii a Česku.

Firma Energo-Pro byla založena v roce 1994 ve Svitavách. Kromě hydroenergetiky se zabývá distribucí a prodejem elektřiny a provozuje distribuční sítě v Bulharsku a Gruzii s více než dvěma miliony zákazníků. Bulharská média skupinu zařazují mezi zájemce o bulharská aktiva energetické společnosti ČEZ. "Probíhající obchodní jednání nemůžeme komentovat. Nicméně získání aktiv ČEZ by pro naši společnost mělo smysl hlavně z důvodu možného zefektivnění naší stávající činnosti v Bulharsku," uvedl už dříve Váňa.

Součástí skupiny Energo-Pro jsou i slovinský výrobce vodních turbín Litostroj Power a česká společnost ČKD Blansko Engineering, která se zabývá výzkumem, konstrukční a projekční činností.