Meziroční inflace v dubnu klesla na 2,3 procenta z březnových 2,6 procenta, odhadují analytici oslovení ČTK. Důvodem je podle nich nižší meziroční růst cen pohonných hmot a potravin. Český statistický úřad zveřejní údaje o dubnové inflaci ve středu 10. května.

"Za poklesem stojí slabší meziroční nárůst cen pohonných hmot, tedy klesající vliv statistické základny minulého roku. Podobný trend je patrný i v cenách potravin," uvedl ekonom společnosti Roklen Michal Šoltés. "Inflace by se v dubnu měla snížit, když efekty statistických základen cen pohonných hmot a cen potravin ztrácí na intenzitě," dodal ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Vývoj inflace
Komentář: Dubnový údaj je odhad. Modrá křivka vyjadřuje procentní změnu cenové hladiny daného měsíce ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku. Červená křivka pak vyjadřuje procentní změnu cenové hladiny sledovaného měsíce proti předchozímu měsíci. Zdroj: ČSÚ

Během celého roku by se měl podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka meziroční růst cen udržet bezpečně nad dvěma procenty. "K růstu inflace bude kromě dražších potravin a energií přispívat i vyšší růst mezd v důsledku snižující se nabídky volných uchazečů o zaměstnání," uvedl.

Hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda upozornil, že pokud bude česká měna přetrvávat na své současné poměrné slabé úrovni vůči euru, může ČNB začít zvyšovat úrokové sazby ještě dříve než ve třetím čtvrtletí. S tímto termínem zatím počítá nová prognóza ČNB.

 Progńoza inflace ČNB
 
 Zdroj: ČNB

Podle oslovených analytiků klesla v dubnu i nezaměstnanost na 4,4 procenta z březnových 4,8 procenta. Důvodem je dobrý výkon ekonomiky a pokračující nástup sezonních pracovníků na trh práce. Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za duben ve středu 10. května.

"Hlavními důvody podobně jako v březnu zůstávají kladná sezonnost a pokračující růst české ekonomiky," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Nezaměstnanost v ČR je podle něj na nejnižších hodnotách od roku 2008, kdy se podíl nezaměstnaných pohyboval i pod čtyřmi procenty.

"ČR by i v dubnu, podobně jako v březnu, měla vykázat historicky bezprecedentní situaci, kdy míra nezaměstnanosti ani v jednom z okresů republiky nepřevyšuje míru deseti procent," upozornil hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

Ekonom společnosti Roklen Michal Šoltés počítá s tím, že pokud nedojde k silnému narušení současného ekonomického vývoje, tak se letos míra nezaměstnanosti již nevrátí nad pětiprocentní hranici.