Top chart
-
Italské banky, zdá se, přestávají být největší hrozbou pro finanční stabilitu Evropské unie, píše deník Wall Street Journal.
-
Ohledně odvolání šéfa americké FBI Jamese Comeyho investoři s politickými komentátory nesouhlasí. Trhy rostou navzdory obavám, že se rodí nová aféra Watergate.
-
ČEZ vykázal menší než očekávaný pokles zisku v prvním čtvrtletí, zvýšil výhled pro celý rok a na akciích je to znát.
-
Státní zástupce zrušil stíhání manažerů oděvní firmy Blažek kvůli údajnému podvodu s policejními kanadami. Zakázka na 52 tisíc párů bot pro policii za 59,5 milionu korun proběhla řádně.
-
Primeros versus Durex. Podle českého výrobce je cesta k vítězství v redesignu obalů a kreativní on-line kampani, míní šéf a majitel firmy Roman Kocián.
-
České banky zvedají úroky na hypotéky pokrývající 80 procent a více z ceny kupované nemovitosti.
-
V lednu až březnu firma Photon Energy, která podniká v solární energetice v České republice a Austrálii, vykázala poprvé v historii provozní zisk. PE takové zprávy potřebuje. Svůj rozvoj financuje přes dluhopisy obchodované na pražské burze.
Glosa ve 208 slovech
Léčba donedávna churavé dámy evropského bankovnictví úspěšně pokračuje. Největší italská banka UniCredit v prvním čtvrtletí vykázala vyšší než očekávaný zisk 907 milionů eur. Umazala část ze ztráty 12,2 miliardy v předchozím kvartálu, kdy odepsala špatné úvěry za 13,56 miliardy eur. Zbavená ztrátových úvěrů banka před třemi měsíci získala nový kapitál. Prodala nové akcie za 13 miliard eur. V meziročním srovnání její zisk vzrostl více než dvojnásobně ze 406 milionů eur. Pro akcionáře, kteří akcie UniCreditu neprodali na jejich vrcholcích v prosinci a lednu, jsou poslední výsledky nadějí na snížení ztrát a snad i zhodnocení. Když banka v únoru současně oznámila masivní ztrátu za rok 2016 a spustila prodej akcií, spadla během týdne její tržní hodnota o více než polovinu na 13 eur za akcii. Od té doby akcie zpevnily zhruba o 30 procent. Na léčbě italské matky se podílejí i její pobočky ve střední a východní Evropě, v Pobaltí a Turecku. K zisku celé bankovní skupiny v prvním čtvrtletí souhrnně přispěly 336 miliony eur a předčily Itálii se 317 miliony eur. UniCredit počítá, že se jí v regionu bude dařit i nadále. Jedním z důvodů je to, že letos poprvé od finanční krize v letech 2008–2009 rostou ekonomiky ve všech deseti postkomunistických zemích, ve kterých UniCredit podniká.
Kdo investuje nejlépe (do nápojů z ovoce a zeleniny)
Kofola ČeskoSlovensko ohlásila, že v prvním čtvrtletí její řetězec s čerstvým občerstvením UGO vykázal v rámci celé nápojářské skupiny největší růst. Tržby této divize vzrostly meziročně o 31 procent na 19 milionů korun. Navzdory inspirativním videím (jako je toto z letošního února) prodej čerstvých džusů, smoothie a salátů nedokázal vyrovnat pokles celkových tržeb Kofoly o 8,4 procenta na 1,34 miliardy korun.
Kdo vyhrává
Bill McDermott, který řídí německého výrobce softwaru pro velké firmy SAP, je jedním z nejlépe placených manažerů v Německu, kde velké rozdíly mezi platy šéfů a jejich podřízených vzbuzují nelibost veřejnosti. To platí i pro akcionáře. Během valné hromady, která se konala ve středu, musel spoluzakladatel SAP Hasso Plattner dlouho vysvětlovat, proč si McDermott zaslouží roční výdělek až 43,4 milionu eur. Představenstvo firmy jen o vlásek uniklo porážce, když akcionáři vyvolali hlasování o důvěře ve vedení firmy, píše anglické vydání německých novin Handelsblatt.
Kdo prohrává (kamarádství a také slušné mravy)
Pavol Krúpa, investorský "nájezdník", který se zaměřuje na investice do firem v problémech, se obrátil zády k Tomáši Bártovi. Bárta se léta pře o minoritní podíl ve firmě Bohemia Energy s majoritním vlastníkem prodejce elektřiny a plynu Jiřím Písaříkem. Bárta původně spoléhal na Krúpu, že mu v boji o akcie BE pomůže. Ale karty se obrátily a Krúpa se svou firmou Arca Capital podal insolvenční návrh na Bártovu obchodní firmu EMTC. Kromě slovní přestřelky do boje vstoupily symbolické vzkazy. Na Bártovo tvrzení, že jej Arca šikanuje, Krúpa odpověděl zasláním obrázku zdviženého prostředníčku a dětské pleny.
Co láká a má lákat (podle Škofinu)
Pronájem aut. Bohužel ale jen třetina klientů po uplynutí výpůjční doby pokračuje v operativním leasingu výběrem nového vozu. Další třetina chce vypůjčené auto odkoupit a zbytek zcela odchází. Šéf Škofinu Joachim Ewald by rád, aby do nových výpůjček šlo pět lidí z deseti.
Mimo byznys ("kompro" nahrávky)
Poslední česká vládní krize se přelila už i na některá náměstí. Část lidí je s jednáním některých politiků nespokojena natolik, že nemůže zůstat stranou. V takové vřavě ale mohou zapadnout některé možné dopady, se kterými by se česká společnost mohla potýkat, až dnešní politické šarvátky skončí. O to chvályhodnější je, že před několika dny na titulní stranu Aktuálně.cz naskočil blog psychologa Dalibora Špoka o dvojsečnosti odposlechů. Bez ohledu na to, jak a o čem hovoří ministr financí Andrej Babiš s novinářem Markem Přibilem, je třeba dát pozor, aby se využívání "kompra" pro českou společnost nestalo normou. (K tomu lze jen dodat, že v Rusku a jiných zemích, se kterými se Česko nechce a nemá porovnávat, je to již bohužel nepěknou realitou.)
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist