Česká ekonomika v prvním čtvrtletí tohoto roku vzrostla podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu meziročně o 2,9 procenta, v porovnání s předchozím čtvrtletím pak o 1,3 procenta. "Meziroční růst předběžného odhadu tak překonal jak tržní očekávání ve výši 2,3 %, tak i odhad ČNB ve výši 2,5 %," říká ekonom ING Bank Jakub Seidler. 

Analytici oslovení HN v průměru očekávali meziroční zvýšení HDP o 2,4 procenta a mezičtvrtletní o 0,9 procenta. Zatím se však jedná ze strany ČSÚ o předběžný odhad, finální číslo se tak může změnit.

Jedná se o zrychlení růstu oproti poslednímu čtvrtletí roku 2016, kdy se hrubý domácí produkt meziročně zvýšil o 1,7 procenta a ve srovnání s předchozím čtvrtletím jen o 0,2 procenta.

"K vývoji v prvním čtvrtletí přispěla zejména zahraniční poptávka podpořená rostoucí spotřebou domácností. Podle předběžného odhadu rostla výkonnost většiny odvětví národního hospodářství, tj. nejen zpracovatelského průmyslu, ale také většiny odvětví služeb," uvádí k číslům Český statistický úřad. Bližší strukturu vývoje HDP zveřejní ČSÚ na začátku června.

"HDP je i nadále tažen silnou domácí poptávkou a zlepšující se zahraniční poptávkou, která je odrazem oživení v eurozóně a která je i nadále podpořena slabou korunou," dodává ekonom České spořitelny Jiří Polanský. Podle něj byl slabší růst ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku způsoben jednorázovými vlivy, zejména stagnací vládní spotřeby a poklesem investic.

Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela bude slušný růst české ekonomiky pokračovat i ve zbytku roku. "Apetit utrácet domácnosti neopustí a ve druhé polovině roku očekáváme zesílení investiční aktivity." Očekává se, že se naplno rozjede stavba infrastrukturních projektů, které budou z velké části financované z evropských zdrojů.

"Silná spotřeba domácností se opírá o pevný trh práce, tedy stále klesající nezaměstnanost a rostoucí mzdy," komentuje vývoj v českém hospodářství hlavní ekonomka České bankovní asociace a bývalá členka bankovní rady ČNB Eva Zamrazilová. To dokládají i čísla ČSÚ. Zaměstnanost byla v prvním čtvrtletí o 0,6 procenta vyšší než ve čtvrtletí předchozím a oproti stejnému čtvrtletí minulého roku vzrostla o 1,5 procenta.

Data o vývoji HDP se příznivě projevila na kurzu české měny. Ta vůči euru posílila po zveřejnění čísel až k hranici 26,40 koruny za jedno euro.

Potěšena výsledkem by měla být i ČNB, která růst odhadovala na 2,5 %, nicméně ani výrazně silnější výkon ekonomiky by ji neměl nutit reagovat utahováním měnových podmínek. Nakonec měnové podmínky už nyní zpřísňuje devizový kurz koruny, který si od exitu připisuje už více než dvě procenta.

Růst HDP v prvním čtvrtletí 2017 – zveřejněné údaje versus odhady bankovních analytiků
  k předchozímu čtvrtletí % meziročně %
Moneta 0,7 2,3
ING 0,7 2,3
UniCredit 1,1 2,6
Cyrrus 0,8 2,3
Česká spořitelna 1,5 3
J&T Banka 0,6 2,2
Raiffeisenbank 0,8 2,4
Komerční banka 1 2,5
Sberbank 0,8 2,4
Danske Bank 0,7 2,2
průměr odhadů 0,9 2,4
zveřejněná data 1,3 2,9

Tabulku připravili: Leoš Rousek, Janis Aliapulios a Jaroslav Krejčí.