Agentura CzechTrade podepsala v čínském městě Nanking dohodu s čínskou firmou Suning o prodeji českého zboží v jejich internetovém obchodě. Čínští zákazníci by si nově mohli přes něj koupit třeba české pivo, minerální vodu, přesnídávku, sklo nebo outdoorové oblečení. Podpisu dokumentu byli přítomni prezident Miloš Zeman a předseda představenstva Suningu Čang Ťin-tung.

Firma Suning vznikla na počátku devadesátých let, zpočátku se zabývala prodejem spotřební elektroniky. V současné době má podle českého velvyslanectví v Číně asi 1600 obchodů. Investuje také do realit a podniká i ve sportu. Vlastní čínský prvoligový klub Suning a italský klub Inter Milán.

Český ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček při podpisu dohody řekl, že si váží příležitosti, kterou zapojení do internetového obchodu Suningu pro české výrobky znamená. Věří, že se zvýší obrat těchto produktů a že se nabídka dále rozšíří. Čang Ťin-tung řekl, že jeho společnost bude nabízet asi 200 českých výrobků.

Šéf Suningu zároveň připomněl, že jeho firma se zabývá i sportem. V sídle Suningu se Zeman setkal se zástupci čínské fotbalové federace. Původně měl být součástí prezidentské delegace i šéf české fotbalové asociace Miroslav Pelta. Návštěvu Číny mu ale překazilo zatčení a uvalení vazby kvůli podezření z dotačních podvodů na ministerstvu školství.

Na závěr své návštěvy Suningu se Zeman vyfotil s mladými fotbalisty pražské Slavie a čínského Suningu, kteří dnes sehráli v Nankingu přátelské utkání. Fotbalovou Slavii Praha vlastní čínská společnost CEFC. V delegaci Zemana je i prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce a zároveň předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík.