Společnost Škoda Praha, kterou stoprocentně vlastní energetická společnost ČEZ, je před podpisem smlouvy o spolupráci s čínskou společností China Nuclear Power Engineering Company (CNPEC). Uvedl to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Spolupráce se podle něj má týkat zmapování lokálního dodavatelského řetězce v Česku pro takzvaný jaderný ostrov. Ten obsahuje například reaktor a další zařízení, která jsou pro stavbu jaderné elektrárny specifická.
CNPEC je dceřinou firmou čínské státní společnosti China General Nuclear Power (CGN), která má zájem o stavbu nového jaderného bloku v Česku. Mluvčí připomněl, že Škoda Praha už má s CGN/CNPEC od loňska rámcovou dohodu na podporu při certifikaci čínského projektu reaktoru generace III+ podle evropských požadavků.
Seznam 22 projektů čínsko-české spolupráce, které jsou schváleny a čekají na realizaci, přivezl s sebou do Číny prezident Miloš Zeman. Prezident je v asijské zemi na návštěvě od minulého týdne. Dalších 16 projektů bude podle Zemana připraveno tak, aby mohly být podepsány v polovině července.
Kromě aktivit ČEZ, respektive Škody Praha, je v nich například prohloubení finanční spolupráce Home Creditu nebo prohloubení spolupráce mezi českou společností TSS Cargo s čínskou firmou CEFC China. Pražské Letiště Václava Havla pak plánuje spolupracovat na údržbě či opravách svého zařízení s China Eastern Airlines. Mezi dalšími chystanými projekty je třeba vstup fondu banky ICBC do vítkovického koncernu nebo stavba továrny na pneumatiky firmy Linglong Tire.
Při loňské návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku podepsal ČEZ smlouvu také s další čínskou skupinou Pinggao. Uvedl tehdy, že s ní chce přes Škodu Praha rozvíjet v části Evropy a Asie projekty čistých technologií, výstavby elektrických sítí a elektráren, zejména fotovoltaických a větrných. Celkový objem investic se má pohybovat v řádu desítek miliard korun. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš však letos v únoru ČTK řekl, že od podpisu dohody zatím nenastal výraznější posun ve spolupráci mezi oběma firmami.
ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. CGN je jednou ze tří největších jaderných společností v Číně. Škoda Praha je největším českým dodavatelem energetických celků a jejich technologických částí schopným dodat energetické dílo od projektové dokumentace přes realizaci a montáž až po uvedení do provozu a zajištění záručního a pozáručního servisu.
Beneš dříve uvedl, že ČEZ řeší, zda nenajít Škodě Praha strategického partnera. Nový partner by podle něj mohl firmu dostat na rozvojové trhy. Možností je jak to, že by firma zůstala pod ČEZ, tak i to, že bude kompletně prodána, případně že v ní koupí investor pouze určitý podíl, dodal. Debata o budoucnosti Škody Praha se podle něj povede celý letošní rok.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist