Český telekomunikační úřad nabídne uvolněné frekvence v pásmu 700 MHz pro rychlé mobilní sítě v roce 2019. Kmitočty budou k dispozici po přechodu Česka na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2. Na pondělní tiskové konferenci to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD).

Novelu zákona o elektronických komunikacích, která zajišťuje přechod na DVB-T2, má tento týden projednávat Poslanecká sněmovna ve třetím čtení. Proti znění novely protestují satelitní operátoři, kteří v ní vidí nedovolenou podporu pro šiřitele pozemního televizního vysílání.

Podle Havlíčka jde ze strany Asociace satelitních operátorů o konkurenční boj. Ministr uvedl, že satelitní operátoři chtějí získat uživatele jediné bezplatné televizní platformy, tedy digitálního televizního vysílání, pro placený satelitní příjem. Terestrické vysílání nyní využívá asi 60 procent domácností, satelit necelá čtvrtina.

Asociace si minulý týden zaplatila inzerát, ve kterém upozorňuje na to, že provozovatelé pozemního vysílání získají od státu peníze na přechod a zároveň zdarma frekvence pro vysílání. Podle Havlíčka jsou tato tvrzení lživá, stát pouze může uhradit vzniklé náklady na vynucený přechod, pokud to notifikuje EU. Provozovatelé pozemního vysílání žádné nové frekvence nedostanou, pouze se změní stávající příděl, uvedl ministr.

Formát DVB-T2 umožňuje vysílat více televizních programů ve vyšší kvalitě na nižším množství frekvencí. Kromě přechodu na DVB-T2 se novela dotýká mobilních operátorů, posiluje postavení Českého telekomunikačního úřadu, posiluje práva spotřebitelů a zvyšuje pokuty.

České domácnosti by změna formátu měla podle odhadů vlády stát téměř pět miliard korun za pořízení nových přijímačů. Havlíček již dříve řekl, že vláda se snaží, aby se tento přechod odehrál sociálně citlivě.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru