Americká automobilka Ford Motor v pondělí potvrdila, že nahradí dosavadního generálního ředitele Marka Fieldse (56) ředitelem divize mobility a autonomních vozů Jamesem Hackettem (62). Firma tím reaguje na propad svých akcií ve stále rostoucí nespokojenosti investorů z vývoje firmy a jejích perspektiv.

Akcie Fordu se během posledních tří let, kdy firmu řídil Fields, propadly téměř o 40 procent a odbyt firmy na domácím trhu v poslední době slábne. Ford zaostává za konkurenty ve vývoji samořiditelných a elektrických vozů a jeho hlavní rival z Detroitu, americká jednička General Motors, ho překonal v ziskovosti, uvedla agentura Reuters.

Ford rovněž oznámil novou strukturu řízení a jmenoval tři manažery do nových výkonných funkcí. Cílem změn je zrychlit proces rozhodování a realizace. Akcie Fordu po zprávě zpevnily o více než dvě procenta.

Fields po svém nástupu zahájil transformaci Fordu z tradiční automobilky do společnosti poskytující "mobilitu" a nastínil plán na vývoj autonomních vozů a nových přepravních služeb typu sdílení jízdy. V roce 2015 Ford díky růstu prodeje velkých vozů jako SUV a pick-upů dosáhl rekordního hrubého zisku 10,8 miliardy dolarů (255 miliard korun), mezi investory se však stále více objevovaly stížnosti na zanedbávání segmentu tradičních osobních vozů i na zaostávání na poli elektrických automobilů. Vývoj ve firmě znepokojil předsedu správní rady Billa Forda Jr., který požadoval po Fieldsovi ujištění, že investice do nových oborů se vyplatí.

Hackett je bývalým šéfem předního světového výrobce kancelářského nábytku Steelcase a do správní rady Fordu přišel v roce 2013. Šéfem divize mobility je u firmy teprve rok.

Čistý zisk Fordu v prvním čtvrtletí letošního roku klesl o více než třetinu na 1,6 miliardy dolarů. Zisk General Motors ve stejném období naopak o jednu třetinu stoupl.