Skupině Pražská energetika (PRE), která je třetím největším dodavatelem elektřiny v Česku, stoupl loni meziročně zisk po zdanění o 9,1 procenta na 2,8 miliardy korun. Celkové výnosy klesly o necelé procento na 18,9 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou skupina zveřejnila na svém webu.

"Těchto výsledků bylo dosaženo především díky nárůstu v obou hlavních segmentech podnikání. V oblasti prodeje meziročně vzrostly dodávky elektřiny o 76 GWh (+1,3 procenta) a dodávky plynu o 95 GWh (+60,1 procenta), objem distribuce elektřiny na území hlavního města Prahy a Roztok se zvýšil o 102 GWh (+1,7 procenta)," uvedlo ve zprávě představenstvo. Vliv na výsledek měla podle vedení firmy také loňská akvizice společnosti Kormak, která zajišťuje inženýrské, projekční a stavební práce v distribučních sítích, a společnosti Kormak nemovitosti, která spravuje nemovitý majetek.

Samotná Pražská energetika a.s. loni meziročně zvýšila čistý zisk o 11,8 procenta na 2,2 miliardy korun. Ze zveřejněné pozvánky na valnou hromadu společnosti, která se uskuteční 21. června, vyplývá, že představenstvo PRE navrhuje akcionářům vyplatit z loňského zisku dividendu 442 korun za akcii. Jde o stejnou výši jako v předchozích čtyřech letech.

Kromě schválení dividend a účetních závěrek bude valná hromada schvalovat vyplacení části zisku členům představenstva, dozorčí a závodní rady. Navrhovaných 24,2 milionu korun nevybočuje z úrovně minulých let.

PRE má téměř 700 tisíc odběratelů a zaměstnává asi 1400 lidí. Mezi její základní aktivity patří prodej, obchodování a distribuce elektřiny. Plných 58 procent společnosti vlastní Pražská energetika Holding, jehož majoritním vlastníkem je město Praha. Dalším významným akcionářem je německá EnBW Energie Baden-Württemberg, která vlastní 41,4 procenta.

Mezi dceřiné společnosti skupiny patří PREdistribuce, která je držitelem licence na distribuci elektřiny na území Prahy a Roztok, PREměření, která se zaměřuje na poskytování služeb v oblasti měření, a eYello CZ, jež pod značkou Yello Energy působí jako alternativní dodavatel elektřiny a plynu. Skupina provozuje i mobilního operátora PREmobil.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru