Slovenské peněžní ústavy Prima banka a Sberbank, které kontroluje finanční skupina Penta, se letos v létě sloučí. V pondělí o tom informovala Prima banka Slovensko, která bude nástupnickou společností.

Obě banky po souhlasu svých valných hromad podepsaly smlouvu o sloučení, ke kterému dojde na začátku srpna. Předchozí souhlas s transakcí dala i slovenská centrální banka.

Prima banka a Sberbank byly předloni z hlediska hodnoty aktiv v první desítce bankovních domů na Slovensku. O záměru fúze obě středně velké banky informovaly loni na podzim.

Skupina Penta je na slovenském bankovním trhu aktivní od roku 2007, kdy se stala jediným akcionářem Privatbanky orientované na poskytování služeb privátního bankovnictví. V roce 2011 zase ovládla tehdejší Dexia banku Slovensko, kterou později přejmenovala na Prima banku. Dohodu o koupi slovenské Sberbank uzavřela Penta na konci roku 2015.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru