Celkový dluh obyvatel Česka přesáhl na konci prvního čtvrtletí poprvé dva biliony korun, meziročně vzrostl o 162 miliard korun. Naopak dluh ohrožený nesplácením se meziročně snížil o šest miliard na 41 miliard korun. Podíl ohroženého dluhu tak klesl na dvě procenta celkového dluhu. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Bankovní a Nebankovní registr klientských informací.

Objem dlouhodobého dluhu, tedy dluhu určeného na bydlení, dosáhl 1,6 bilionu korun a meziročně vzrostl o 139 miliard, téměř o desetinu. Na celkovém dluhu se podílel téměř 80 procenty. Zbylá pětina, 412 miliard korun, připadala na krátkodobý dluh, který je primárně určen na spotřebu. Krátkodobý dluh rostl pomaleji a meziročně se zvýšil o 23 miliard, respektive o 5,8 procenta.

Celkový objem dluhu meziročně vzrostl o 8,8 procenta. "V prvním čtvrtletí roku pokračoval trend vysokého zájmu o úvěry na bydlení. Vedle dobré ekonomické situace a nízkých úrokových sazeb tento zájem přičítáme také tomu, že lidé byli ovlivněni informacemi o blížícím se zpřísnění podmínek pro poskytování hypotečních úvěrů a snažili se sjednat si své úvěry ještě před začátkem platnosti aktuálního doporučení ČNB o omezení poskytování hypoték v pásmu od 80 procent hodnoty nemovitosti," uvedla výkonná ředitelka Bankovního registru Lenka Novotná.

Počet klientů s dluhem se meziročně snížil o 27 000 na 3,03 milionu. Za úbytkem stojí především meziroční pokles klientů s krátkodobým dluhem o 35 000 na 2,42 milionu. Počet klientů s dlouhodobým dluhem naopak o 5000 vzrostl a dosáhl 1,12 milionu.

Objem ohroženého dluhu, tedy především dluhu, kde nebyly zaplaceny tři po sobě jdoucí splátky, meziročně klesl o 6,3 miliardy na 41 miliard korun. Ohrožený dlouhodobý dluh meziročně klesl o 2,3 miliardy na 13,9 miliardy korun. Ohrožený krátkodobý dluh se snížil o čtyři miliardy na 27,1 miliardy korun.

"Takto výrazný pokles ohroženého dluhu při současném nárůstu objemu celkového dluhu je velmi pozitivním trendem. Podíl ohroženého dluhu na celkovém dluhu je v posledních letech nejnižší. Dvouprocentní podíl ohroženého dluhu je velmi nízký i v rámci Evropy a ukazuje tak, že bankovní a finanční instituce v ČR jsou i přes rostoucí objemy poskytovaných úvěrů velmi konzervativní a nepouští se do poskytování rizikových úvěrů," uvedl ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.

V prvním čtvrtletí také meziročně klesl počet lidí s ohroženým dluhem. U dlouhodobého dluhu se jejich počet meziročně snížil o desetinu na 2634 lidí. U krátkodobého dluhu se počet lidí s ohroženým dluhem snížil o 14 000 na 291 000 lidí. Klesla i částka na klienta s ohroženým dluhem. U dluhu na bydlení průměrná ohrožená částka klesla o 23 000 na 487 000 korun, zatímco u krátkodobého dluhu se meziročně snížila v průměru o 9000 na 93 000 korun na klienta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist