Energetické skupině EP Energy z Energetického a průmyslového holdingu (EPH) stoupl v letošním prvním čtvrtletí meziročně konsolidovaný zisk před odečtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) o 15,6 procenta na 3,7 miliardy korun (141 milionů eur). Konsolidované tržby proti stejnému období roku 2016 klesly o 2,2 procenta na 14,4 miliardy korun (543 milionů eur). EP Energy to v úterý uvedla na svém webu. Výsledky jsou podle mezinárodních účetních standardů.

Skupina EP Energy je největším dodavatelem tepelné energie v Česku. Ovládá například Elektrárny Opatovice, Pražskou teplárenskou a výrobce elektřiny a tepla Plzeňskou energetiku a United Energy. Vedle českého trhu působí na Slovensku.

Výsledky dnes kromě EP Energy zveřejnila také její dceřiná společnost EP Energy Trading, která dodává odběratelům elektřinu a plyn. Oznámila výsledky hospodaření za celý loňský rok. Čistý zisk před zdaněním firmě proti roku 2015 klesl o více než polovinu na 111,7 milionu korun, tržby klesly o 27,5 procenta na 14 miliard korun. Meziročně naopak vzrostlo množství elektřiny a plynu, které společnost dodala zákazníkům. U obou komodit činil nárůst 0,5 terawatthodiny (TWh). Elektřiny firma dodala 2,3 TWh, plynu 1,9 TWh.

Podle dat Operátora trhu s elektřinou (OTE) dodávala EP Energy Trading na konci letošního března elektřinu 32 722 a plyn 20 890 zákazníkům. Od největšího alternativního dodavatele energií v Česku, společnosti Bohemia Energy, bralo podle OTE ve stejnou dobu elektřinu přes 380 tisíc a plyn téměř 190 tisíc odběratelů.

EP Energy patří společnosti EP Infrastructure (EPIF), která je dceřinou firmou Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Většinovým vlastníkem EPH se letos stal podnikatel Daniel Křetínský, který nyní drží 94 procent akcií holdingu. Firmu opustili podnikatel Patrik Tkáč a investoři spojení se skupinou J&T. Podíl 31 procent v EPIF, klíčové dceřiné firmě holdingu, získal letos fond australské banky Macquarie.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru