Česká ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí meziročně o 2,9 procenta a v porovnání s posledním kvartálem roku 2016 o 1,3 procenta. Český statistický úřad tak potvrdil výsledky předběžného odhadu, který vyšel v polovině května. "K dobrému výsledku přispěla zahraniční poptávka po českém exportu a silná spotřeba domácností, investice ožívají pomalu," komentuje vývoj hospodářství hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

"Domácnosti však nejenom více spotřebovávají, ale také investují, což je nakonec vidět na pokračujícím růstu investic do bydlení, navzdory soustavnému nedostatku nových bytů," dodává analytik ČSOB Petr Dufek.

Podle ekonomů hospodářství prospívá příznivý vývoj na tuzemském trhu práce. Nízká nezaměstnanost, rekordní zaměstnanost a zvyšující se mzdy se přelévají do rostoucí spotřeby domácností. "Velkým pozitivem je také příznivý vývoj na našich hlavních exportních trzích, především v eurozóně, čehož exportně orientovaná česká ekonomika umí využít," říká hlavní ekonom Generali Investments Radomír Jáč.

Statistický úřad uvádí, že vývoz byl v prvních třech měsících roku tažen zejména obchodem s dopravními prostředky, stroji a elektrickými zařízeními. Na růstu dovozu se pak významně podílely subdodávky pro automobilový průmysl, výrobu elektrických zařízení a obchod se základními kovy.

Hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler dodává, že z mezičtvrtletního pohledu přispěla k růstu ekonomiky nejvýznamněji obnovená investiční aktivita, v meziročním srovnání však zůstává nadále mírně záporná. To souvisí zejména s veřejnými investicemi a neschopností státu čerpat dotace z EU. "Za celý letošní rok očekáváme růst ekonomiky kolem tří procent," říká Seidler.

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Cyrrus, upozorňuje, že růst českého hospodářství zaostává za ostatními zeměmi regionu střední a východní Evropy. "V dalších zemích visegrádské čtyřky byl růst vesměs vyšší. V Maďarsku činil 3,7 procenta, v Polsku 3,8 procenta a na Slovensku 3,1 procenta. Překonávají nás ale také pobaltské státy. Velice solidní růst vykázalo i Slovinsko," uvádí Kovanda.