Češi si na začátku roku 2017 vydělávali v průměru 27 889 korun. Taková je průměrná mzda za první čtvrtletí, jak ji zveřejnil Český statistický úřad. Meziročně se zvýšila o 5,3 procenta, což je nejrychlejší růst od roku 2008.

Reálný růst mezd ale výrazně zbrzďuje rostoucí inflace. Spotřebitelské ceny mezi prvními čtvrtletími roků 2016 a 2017 rostly průměrně o 2,4 procenta, reálně se tak mzda zvýšila o 2,8 procenta.

Téměř stejně rychle rostla i prostřední hodnota mezd v celém českém hospodářství. Medián tak v prvním čtvrtletí roku 2017 meziročně vzrostl o 5,2 procenta na 23 704 korun. U mužů dosáhl 25 905 a u žen 21 162 korun.

"Růst mezd jde ruku v ruce s nedostatkem zaměstnanců na trhu práce. Lidé chybí ve firmách napříč obory, ať už jde o pracovníky v provozu či řidiče, tak i například IT odborníky a další specialisty," říká Andrea Linhartová Palánová, odbornice na řízení lidských zdrojů ze společnosti PwC ČR. Česko má nejnižší nezaměstnanost ze zemí Evropské unie.

"Vedle toho očekáváme pokračující růst mezd. Náš průzkum mezi generálními řediteli českých firem ukázal, že nabírat nebo alespoň zachovat stávající počet zaměstnanců plánuje většina z nich. A nedostatek lidí považují za největší hrozbu pro své podnikání," dodává Linhartová Palánová.

Výrazně na růst mezd tlačí také vláda, která pokračuje ve zvyšování minimální mzdy. Ta pro rok 2017 vzrostla o rekordních 1100 korun na 11 000 korun. Příští rok má přitom znovu růst, pravděpodobně o 1200 korun, což je návrh ministerstva práce.

Vyšší mzdy budou podle ekonomů dál tlačit také na růst cen. "V kombinaci s rostoucí zaměstnaností přidalo zvyšování mezd na objemu celkem vyplacených mezd silných 7,2 procenta. Tento růst bude podporovat soukromou spotřebu a bude tlačit na další zdražování," říká Viktor Zeisel, ekonom Komerční banky.

Centrální banka proto podle něj ještě letos zvýší své úrokové sazby. "K tomu by podle nás mělo dojít ke konci roku," dodává Zeisel. Vyšší úroky přitáhnou zájemce o českou korunu, ta posílí, což ve finále sníží tlak na rostoucí ceny.

Koruna už v reakci na rychle rostoucí mzdy v Česku zareagovala a na mezibankovním trhu je nejsilnější od začátku dubna, kdy centrální banka ukončila svůj kurzový závazek