Majitel společnosti Tescoma Petr Chmela jede do Monaka bojovat o titul Světového podnikatele roku. O vítězství v prestižní soutěži, kterou již posedmnácté pořádá poradenská společnost EY, se letos utká 59 podnikatelů ze 49 zemí. Slavnostní vyhlášení se uskuteční v sobotu v Monte Carlu.

"Jsem zaskočený tím, co se stalo a kam jedu, a současně jsem hrdý, že mohu Českou republiku reprezentovat. Ale necítím se být nejlepším podnikatelem u nás, mělo by se mnou jet mnoho dalších skvělých podnikatelů, to bych se cítil lépe," komentoval svoji účast ve světovém finále Chmela.

Z malé garážové firmy vybudoval se svým společníkem Jiřím Vaculíkem světovou značku. Její kuchyňské výrobky se prodávají ve více než stovce zemí světa. Stěžejními trhy jsou Itálie a Rusko. Expanduje ale i do Číny a rozvojových zemí. V zahraničí má tisíce prodejen a obchodní pobočky v osmi zemích. Roční obrat Tescomy dosahuje zhruba dvou miliard korun.

Zlínská firma potřeby do kuchyně vyvíjí a testuje ve vlastním designovém centru a řada jejích výrobků nese označení světový patent. Některé dokonce získaly prestižní světová ocenění jako Red Dot Design Award, Good Design Award nebo cenu odborné poroty na největším evropském veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem.

Mezi národními vítězi, kteří budou s Petrem Chmelou letos v Monaku soutěžit, patří mimo jiné hoteliéři J. W. "Bill" Marriott, který vede hotelové impérium Marriott, a Alfred Pisani, který založil řetězec hotelů Corinthia. Nejlepším podnikatelem světa se ale může stát i zakladatel novozélandské vesmírné společnosti Rocket Lab Peter Beck nebo třeba majitelky světoznámé šperkařské společnosti Tous Alba, Rosa, Marta a Laura Tous Oriolovy.

Roční tržby letošních finalistů činí v součtu asi 50 miliard amerických dolarů. Jejich společnosti reprezentují 21 odvětví podnikání. Celkem dávají práci více než 431 tisícům zaměstnanců. Od začátku konání soutěže EY Světový podnikatel roku se finále zúčastnilo 670 společností ze 75 zemí světa.

Vítěze vybírá porota složená z národních vítězů předchozích ročníků a dalších předních světových podnikatelů. Rozhoduje přitom na základě šesti kritérií, kterými jsou podnikatelský duch, finanční výsledky, strategická orientace, globální dopad, inovace a osobní vliv.

Na programu světového finále jsou také přednášky význačných osobností a panelové diskuse. Během pětidenního fóra vystoupí například šéf kosmetického koncernu Estée Lauder Companies William P. Lauder, italský kávový magnát Andrea Illy ze společnosti Illycaffe, finanční ředitel společnosti Yahoo! Kenneth Goldman, Justin Aldrin Rockefeller z dynastie Rockefellerových či britská oscarová herečka Kate Winsletová.