Senát se dnes zabývá novelou stavebního zákona, která – bude-li schválena tak, jak prošla sněmovnou – výrazně omezí možnost, aby do stavby dálnic, průmyslových parků a dalších velkých projektů mohly hovořit i nejrůznější ekologické skupiny.

Její předkladatelé jsou přesvědčeni, že stavební řízení se mnohdy táhne řadu let jen proto, že ochránci životního prostředí i různá vlivová uskupení dělají zbytečné obstrukce.

Občanští aktivisté naopak tvrdí, že stát si tím chce jen ulehčit práci, protože již nyní je možné se s podobnými obstrukcemi rychle vypořádat. Pokud prý nebudou moci na stavební řízení dohlížet v takovém rozsahu jako nyní, budou si politici i úředníci dělat, co se jim hodí.

Názory obou táborů shrnují Dušan Kunovský, zakladatel společnosti Central Group, největšího rezidenčního developera v zemi. A Ladislav Miko, ekolog, který v současné době vede Generální ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise.

  • Jediný, kdo nově nebude do stavebního řízení opakovaně zasahovat, jsou různé ekologické spolky často z druhého konce republiky, tvrdí Kunovský.
  • Novela má odstranit legislativní nonsens, kdy jsou zájmy skupin nadřazeny právu vlastníka pozemku.
  • Nikdo přitom nechce bránit lidem z okolí, aby se k výstavbě vyjadřovali.
    Má se omezit právo připomínkovat stavby? ANO - čtěte ZDE

  • Místo abychom trvali na kvalitním výkonu státní správy, rychlém a správném rozhodování v souladu se zákonem, navrhujeme vyloučit ty, kteří na porušování práva poukazují, oponuje Miko.
  • Stavby se přitom často plánují tak, aby někdo vydělal spekulací s pozemky či stavbou samotnou.
  • Nebo je zájem politický, přičemž se záměrně bagatelizují a obcházejí další, zákonem chráněné zájmy.
    Má se omezit právo připomínkovat stavby? NE - čtěte ZDE