Přestože ministerstvo financí navrhovalo státní rozpočet na rok 2018 s pevně naplánovaným schodkem, požadovali ministři další desítky miliard. Podle ministra financí Ivana Pilného by jejich žádosti o navýšení peněz dokázaly zvýšit navržený schodek 50 miliard korun o dalších 97 miliard.

Na tom, že by v příštím roce neměl být překročen navrhovaných schodek 50 miliard, se před jednáním ministrů ve Strakově akademii shodli lídři koalice. Ministerstva ale vznášejí další požadavky v desítkách miliard. Na základě středečního rozhodnutí budou muset hledat peníze u sebe. Sobotka počítá s tím, že přes prázdniny se podaří jejich nároky redukovat.

"Očekávám, že ministerstva řeknou, kde je problém, zatím míra porozumění mezi resorty a ministerstvem financí velká není," uvedl s tím, že k návrhu se vláda vrátí na konci srpna.

Sobotka chce v rozpočtu v příštím roce posílit financování vysokých škol, prioritou má být také financování sociálních služeb, zdravotnictví, dopravní infrastruktury a spolufinancování evropských projektů.

Ministr financí Ivan Pilný minulou středu na rozpočtovém výboru připustil, že deficit rozpočtu pravděpodobně překročí plánovaných 50 miliard korun. Rozpočet pro rok 2018 je podle něj výrazně ovlivněn blížícími se volbami.

Podle ministra by však deficit neměl být vyšší než letos, kdy se počítá se schodkem 60 miliard. "Nehodlám předložit rozpočet, jehož deficit by překročil ten letošní, jinak bych vyvodil politické důsledky," uvedl tehdy Pilný. 

Výdaje rozpočtu by příští rok podle návrhu měly včetně peněz z fondů EU a dalších finančních mechanismů činit 1,342 bilionu korun a příjmy 1,292 miliardy korun. Požadavky ministerstev podle ministra financí Ivana Pilného (ANO) přesahují plánovaný schodek o 97 miliard korun. Uvedl, že návrh předběžných příjmů rozpočtu na příští rok bez peněz z EU je proti letošku vyšší o 69 miliard, předběžné výdaje jsou meziročně o 59,6 miliardy vyšší.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist