Na svém středečním zasedání američtí centrální bankéři v čele s předsedkyní Janet Yellenovou dle předpokladů zvýšili základní úrokovou sazbu o čtvrt procenta. Učinili tak již potřetí za posledních šest měsíců a teprve počtvrté od konce finanční krize, která sužovala americkou a světovou ekonomiku v letech 2007 až 2009.

Nově tak bude centrální banka na mezibankovním trhu držet takzvanou Fed Fund Rate v rozmezí mezi 1 až 1,25 procenta. Prostřednictvím této sazby se FED snaží ovlivňovat dlouhodobější sazby, za které si půjčují podniky a domácnosti. Těm by tak měly zdražit úvěry a půjčky.

Z devíti členů Federal Open Market Committee (FOMC), která o měnové politice rozhoduje, proti rozhodnutí zvýšit sazby hlasoval pouze jeden, a to Neel Kashkari, který chtěl ponechat sazby na dosavadní úrovni.

Zároveň Federal Reserve potvrdil záměr zvýšit v letošním roce sazby ještě jednou, a navíc přestavil svůj plán ohledně rozpouštění aktiv, která naakumuloval v průběhu programu kvantitativního uvolňování.

Jako důvod zvýšení sazeb FED uvedl nadále sílící americký trh práce a pokračující mírný hospodářský růst v USA. Podobný vývoj by měl podle centrální banky pokračovat i v dalších měsících a růst spotřebitelských cen by se měl pohybovat okolo dvou procent, což je inflační cíl Fedu.

V rámci plánu rozpouštění aktiv (státních amerických dluhopisů a hypotečních cenných papírů) FED hodlá v průběhu tohoto roku začít omezovat své portfolio, jehož hodnota je aktuálně 4,2 bilionu dolarů.

Cenné papíry FED v minulosti nakupoval ve snaze snížit úrokové sazby a podpořit hospodářský růst. Reagoval tak na finanční krizi, související s ekonomickou recesí, a následné slabé hospodářské oživení. Program rozpouštění aktiv bude podle FOMC záviset na dalším ekonomickém vývoji.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist