Německá strojírenská společnost Siemens v Česku zmodernizuje své stávající závody a vystaví nové centrum na vývoj elektromotorů. V příštích sedmi letech by měly tyto rozvojové programy představovat investici přesahující sedm miliard korun a mělo by díky nim vzniknout 1800 nových pracovních míst, třetina z nich se má týkat výzkumu a vývoje a manažerských pozic.

"Nejnovější digitální technologie Siemens umožní našim zákazníkům posílit jejich konkurenceschopnost a prostřednictvím dalších investic budeme pokračovat v systematickém zavádění těchto technologií i v našich vlastních závodech. Dále posílíme již dnes velmi dobře fungující spolupráci s českými univerzitami a výzkumnými organizacemi," říká Eduard Palíšek, generální ředitel české pobočky společnosti.

O největší část více než sedmimiliardové investice se podělí tři závody Siemensu na výrobu elektromotorů v Drásově, Frenštátě pod Radhoštěm a Mohelnici, které firma rozšíří a zmodernizuje. Všechny závody na elektromotory bude obsluhovat nové vývojové centrum, které společnost hodlá vybudovat v Ostravě.

"Zda a v jaké míře bude na tyto aktivity žádat o investiční pobídky, Siemens nyní zvažuje. Rozšíření svých aktivit v Česku jimi však nepodmiňuje," upřesňuje generální ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera. "Cenným přínosem této investice je hlavně přenos unikátního know-how společnosti na spolupracující subjekty, od dodavatelů, univerzit a výzkumných pracovišť až po samotné zaměstnance," dodává.

Investici si pochvaluje i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Expanze v takové míře je v Česku unikátní. Jednoznačná orientace na vývoj elektromotorů a Průmysl 4.0 může naši zemi v následujících letech pasovat do pozice lídra v oblasti digitalizace a elektrotechniky," uvádí Sobotka.